"Muzyka odzyskana". Michał Klauza: musieliśmy wyobrazić sobie aurę, o którą chodzi

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 12:25
- Nie jest łatwo grać muzykę filmową do filmu, którego się nie widziało. Jest tak, że dobrze napisana muzyka ilustruje określone sytuacje. Mam przed sobą obie partytury i w zasadzie my sami, nie widząc tego obrazu, musieliśmy wyobrazić sobie pewną aurę, którą potrzebujemy stworzyć - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, przed dzisiejszym (8.05) koncertem "Muzyka odzyskana. Koncert z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej".
Michał Klauza (z przodu) z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie
Michał Klauza (z przodu) z Orkiestrą Polskiego Radia w WarszawieFoto: Wojciech Kusiński/PR

Film, po którym została muzyka

Koncert odbędzie się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Celem organizatorów jest przypomnienie o dziele filmowym, które miało szansę być pierwszą opowieścią o losach Władysława Szpilmana w czasie II wojny światowej. Z powodów politycznych "Robinson warszawski" jednak nie przetrwał, został przemontowany i zaprezentowany jako "Miasto nieujarzmione". Na szczęście muzyka do oryginału cudem ocalała w archiwach Filmoteki Narodowej i w 2020 roku ujrzała światło dzienne.

- Przyznam, że kiedy przyszła do nas pani dyrektor FINA i przedstawiła pomysł tego koncertu, jedynym świadectwem filmu "Robinson warszawski", podszedłem do tego tematu z wielkim zainteresowaniem. Nie ukrywam, że nie stronię od muzyki nowej, nie stronię od poznawania nowych dzieł, a szczególnie w tym przypadku i tych dwóch fantastycznych kompozytorów - podkreślał Michał Klauza.

Dwa spojrzenia na ten sam temat

W programie koncertu Artur Malawski i muzyka do filmu "Robinson warszawski" oraz Roman Palester i muzyka do filmu "Miasto nieujarzmione". - Muzykę do pierwszej wersji filmu napisał Artur Malawski, natomiast kiedy film zaczęto przemontowywać, muzykę do niego napisał Roman Palester. W związku z tym w dzisiejszym koncercie zaprezentujemy Państwu dwa różne spojrzenia na tę samą sytuację - tłumaczył gość Dwójki.


Posłuchaj
09:00 Poranek Dwójki klauza 8.05.mp3 Michał Klauza przed koncertem "Muzyka odzyskana. Koncert z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej" (Poranek Dwójki) 

To właśnie Michał Klauza stanie na czele Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie podczas koncertu "Muzyka odzyskana. Koncert z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej". Początek w poniedziałek, 8 maja o godz. 19.00 w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Plakat koncertu Plakat koncertu

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Klauza (dyrygent, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie)

Data emisji: 8.05.2023

Godz. emisji: 9.10

pg

Czytaj także

Leonora Armellini i Alexander Gadjiev. Koncert na 85-lecie Dwójki [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 08:00
Laureaci XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – wystąpili ostatnio (w niedzielę, 9 stycznia), podczas uroczystego koncertu inaugurującego obchody 85-lecia Programu 2 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Klauza: dla Orkiestry Polskiego Radia to był trudny sezon

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 10:48
- Każdy czas wojenny niesie za sobą wyzwania reorganizacji emocjonalnej. Od lutego zmieniliśmy drugą połowę naszego sezonu, włączając do programu utwory kompozytorów ukraińskich i zapraszając artystów z Ukrainy. Ten podsumowujący sobotni wieczór miał być inny, ale zachęcimy słuchaczy do refleksji i zadumy - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. 
rozwiń zwiń