Eric Guo na urodzinach Fryderyka Chopina. "Mam w sobie chęć dzielenia się muzyką"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 12:00
- Trzeba wynosić lekcje ze wszystkiego, niezależnie od tego, czy wygrywamy, czy przegrywamy. Wyniki nigdy nie decydują o tym, jak daleko zajdziesz w swoim życiu, w swojej karierze. Ważniejsze jest to, jak rozwinąłeś się jako osoba, jako artysta. Nie tylko jako muzyk, ale także jako człowiek. Ważne jest twoje spojrzenie na życie - mówił kanadyjski pianista Eric Guo w przerwie koncertu z okazji 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, który transmitowaliśmy na antenie Dwójki.
Eric Guo z Kanady to zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych
Eric Guo z Kanady to zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach HistorycznychFoto: Bartek Barczyk/NIFC
  • 1 marca, w dniu 87. urodzin radiowej Dwójki, przypada także inny jubileusz - 214. rocznica urodzin Fryderyka Chopina.
  • Z tej okazji w Filharmonii Narodowej wystąpił Eric Guo - zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
  • Jego koncert transmitowaliśmy na antenie Dwójki, a w przerwie z artystą rozmawiał Michał Dębski.
  • Naszym gościem był również Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Eric Guo - zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

Kanadyjski pianista opowiadał o tym, jak zmieniło się jego życie po zwycięstwie w konkursie. - To, że udało mi się wygrać konkurs w zeszłym roku, było naprawdę niespodzianką, ale jednocześnie wielkim zaszczytem. Wciąż nie mogę się z tego otrząsnąć, to trochę jak sen. Wciąż mam wrażenie, jakby konkurs odbył się wczoraj - mówił.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zorganizował 10 tras koncertowych po całym świecie

- To było niezapomniane doświadczenie, o którym będę pamiętał do końca życia. Muszę pielęgnować tak cenne wspomnienia. To, co się zmieniło, to, w zasadzie, całe moje życie. Nagle gram dużo koncertów. Jestem szczególnie wdzięczny Instytutowi Chopina za zorganizowanie 10 tras koncertowych po całym świecie, Europie i Japonii. Dzięki temu bardzo, bardzo dużo się nauczyłem - dodał Eric Guo.

Czytaj też:

Chęć rywalizacji i dzielenia się muzyką

Pianista mówił również o momencie udziału w konkursie. - Wiek to kontrowersyjna, dyskusyjna kwestia. Trudno jest zdefiniować, co jest młode, a co stare. Niektórzy ludzie mogą być starsi i nadal, w wieku 26, 27, 28 lat, mieć w sobie chęć rywalizacji i dzielenia się muzyką. Ja zacząłem startować w konkursach relatywnie późno i późno zacząłem też kształcenie. Przez pierwsze lata mojej nauki nie traktowałem gry zbyt poważnie. Kiedy byłem młody, to była tylko zabawa. W zasadzie nigdy nie wyobrażałem sobie, że pojadę na konkurs chopinowski - przyznał.


Posłuchaj
07:56 2024_03_01 19_52_57_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Eric Guo na urodzinach Fryderyka Chopina. "Mam w sobie chęć dzielenia się muzyką" (Filharmonia Dwójki)

 

Ważne jest spojrzenie na życie

Eric Guo podkreślił także, jak cenne są różne doświadczenia. - Mówi się przecież: "bez pracy nie ma kołaczy" ("No pain no gain"). Trzeba wynosić lekcje ze wszystkiego, niezależnie od tego, czy wygrywamy, czy przegrywamy. Wyniki nigdy nie decydują o tym, jak daleko zajdziesz w swoim życiu, w swojej karierze. Ważniejsze jest to, jak rozwinąłeś się jako osoba, jako artysta. Nie tylko jako muzyk, ale także jako człowiek. Ważne jest twoje spojrzenie na życie - stwierdził rozmówca Michała Dębskiego.

***

Program:

Fryderyk Chopin 24 Preludia op 28; Koncert fortepianowy f-moll op 21 w wersji na jeden fortepian

wykonawca: Eric Guo - fortepian

Transmisja z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie

***

Eric Guo pochodzi z Kanady, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat, dziś jest studentem Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Toronto im. Glenna Goulda. Artysta koncertuje na kontynencie amerykańskim, grał też w wielu krajach Europy. W Polsce wystąpił m.in. w Żelazowej Woli czy w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest zdobywcą głównych nagród w konkursach chopinowskich organizowanych w USA, Kanadzie i Moskwie.

W październiku 2023 roku wygrał II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.

1 marca artysta zagrał aż dwa koncerty - oba związane są z rocznicą urodzin Fryderyka Chopina i oba były transmitowane na naszej antenie. Pierwszy z nich odbył się wcześniej, o 12.00, w Żelazowej Woli - miejscu urodzenia wielkiego kompozytora. Eric Guo zagrał tam na instrumencie z epoki.

***

Naszym gościem był również Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.


Posłuchaj
11:21 2024_03_01 19_41_14_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Zastępca dyrektora NIFC Stanisław Leszczyński o koncertach Chopina w wersji na fortepian solo (Filharmonia Dwójki)

 

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Data emisji: 1.03.2024

Godzina emisji: 19.50 i 19.40

Materiały wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mgc/mo

wmkor

Czytaj także

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Eric Guo: te fortepiany to coś pozaziemskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 22:00
- Instrumenty historyczne są czymś niezwykłym. Instrumenty współczesne dają oczywiście mnóstwo możliwości, ale moim zdaniem brzmienie fortepianów z epoki przewyższa wszystko. Bardzo blisko zaprzyjaźniłem się z Pleyelem z 1842 roku z kolekcji Edwina Beunka. To najlepszy instrument, z jakim miałem kiedykolwiek do czynienia - mówił w Dwójce Eric Guo, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
rozwiń zwiń