Jesień (Demo)ludów

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 19:27
Dzisiejsze oblicze kulturowej zależności i autonomii Czechów i Słowaków.
Audio

W 1993 roku Czechosłowacja podzieliła się na dwa niezależne państwa. O konsekwencjach długiego współistnienia i nowego podziału rozmawialiśmy w audycji „Słowa po zmroku”. Okazją do dyskusj był Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy”, który odbywał się w dniach 5-9 października 2010 w Olsztynie. Nazwa festiwalu wywodzi się od potocznego określenia państw bloku wschodniego, a jego główną ideą jest ożywianie dialogu między krajami Europy Wschodniej, podtrzymywanie odrębności słowiańskiej kultury.

Tematem tegorocznej IV już edycji festiwalu była „Strefa tożsamości. Czechy. Słowacja”. - W tej części Europy jest szansa na nowy dramat XXI wieku, ponieważ sztuka żywi się przede wszystkim poszukiwaniami tożsamości, zadawaniem podstawowych pytań: Kim jestem? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? - mówi Janusz Kijowski, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Problematyka przedstawionych spektakli oscylowała wokół przeszłości i teraźniejszości Czechosłowacji, twórcy stawiali pytania o tożsamość i autonomię obydwu narodów. Na te same pytania próbowali odpowiedzieć goście Justyny Mazur: dyrektor olsztyńskiego teatru im.Stefana Jaracza - Janusz Kijowski, reżyser „Europejczyków” Jiří Adamek, Marian Pecko - reżyser „Sarkofagów i bankomatów”, Elżbieta Manthey - szefowa Agencji Dramatu i Teatru „ADiT”, Mariusz Sieniewicz – pisarz i pomysłodawca „Demoludów”, a także reporter i pisarz – Mariusz Szczygieł, autor książki „Zrób sobie raj”.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Czytaj także

Demoludy wychodzą na scenę

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 15:07
Sztuczny, dziwny i nieistniejący twór, jakim była Czechosłowacja, będzie bohaterem Festiwalu Teatralnego Demoludy w Olsztynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Demoludy startują!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 20:10
5 października rusza niezwykła impreza. To Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Demoludy", przybliżający sztukę dawnych krajów socjalistycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sceny polsko-czeskie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 12:19
Dwie dekady teatru czeskiego na "Demoludach" i polskiego w Ha!art.
rozwiń zwiń