Nikt tak nie mówił o judaizmie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 08:00
Oto tajemnice świętej księgi wyznawców judaizmu. Oto pokazywanie tej religii z niespotykanej dotąd w Polsce strony. W prawdy Tory wprowadza nas słynny socjolog, Paweł Śpiewak.
Audio
  • Rozmowa o książce Pawła Śpiewaka "Pięć ksiąg Tory"
Zwój Tory z synagogi w Kolonii
Zwój Tory z synagogi w KoloniiFoto: Wikimedia Commons/Horsch, Willy/lic. CC

- W polskiej kulturze religijnej ostatnich kilkudziesięciu lat zaszczepiła się wersja judaizmu związana z chasydyzmem i to w wersji łatwo przyswajalnej, uproszczonej - mówił w "Tygodniku literackim", omawiając nową książkę Pawła Śpiewaka "Pięć ksiąg Tory", Piotr Matywiecki. - Natomiast Śpiewak wprowadził polskich chrześcijan i polską kulturę religijną w samo sedno tradycyjnego judaizmu. Tego jeszcze u nas nie było - podkreślał krytyk i poeta.
Prezentowana w Dwójce książka to zbiór komentarzy do Tory publikowanych wcześniej na łamach "Tygodnika Powszechnego". Układają się one w roczny cykl czytań synagogalnych. Są to komentarze do poszczególnych zdarzeń biblijnej historii - każdy fragment Tory zawiera bowiem konkretną opowieść, ma swoich bohaterów, dzieje się w określonym czasie i miejscu. Autor tych narracji posługuje się swoistym dla opisywanej sytuacji językiem oraz różnymi gatunkami literackimi.

/

Wczytując się w poszczególne, niepowtarzalne, złożone zdarzenia, nie sposób kierować się w ich odczytaniu ani jedną filozoficzną inspiracją, ani doszukiwać się w nich jednej uniwersalnej zasady. Każde zdarzenie, odnotowane słowo Wielkiego Autora, ma właściwy sobie w każdej parszy odcień, sens, tajemnice zanurzone w jednej całości, jaką jest Tora.

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której uczestniczyli Iwona Smolka oraz Piotr Matywiecki.

Czytaj także

Paweł Śpiewak przyjął nominację na dyrektora ŻIH

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 21:39
Socjolog Paweł Śpiewak otrzymał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego nominację na dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żydokomunę wymyślono by prześladować Żydów

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 19:32
Paweł Śpiewak: Ludzi, których można by określić mianem "żydokomuna" było bardzo niewielu, ale to hasło dawało możliwość głoszenia twierdzeń, że wszyscy Żydzi są nosicielami bolszewizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięć a pojednanie między narodami

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 16:16
Relacja z konferencji "Konflikty pamięci a pojednanie w Europie. Rola religii i Kościołów, znaczenie myśli Jana Pawła II”.
rozwiń zwiń