"Moniuszko. Powieść biograficzna". Historia życia ojca polskiej opery narodowej

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2025 10:00
W cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy powieść Władysława Fabry'ego "Moniuszko. Powieść biograficzna". Jak życie ojca polskiej opery narodowej wyglądało od strony sceny i od kulis? Tego dowiadujemy się, słuchając wybranych fragmentów, które w Dwójce czytał Przemysław Bluszcz.
Przemysław Bluszcz czyta wybrane fragmenty książki Władysława Fabry Moniuszko. Powieść biograficzna
Przemysław Bluszcz czyta wybrane fragmenty książki Władysława Fabry "Moniuszko. Powieść biograficzna"Foto: Krzysztof Świeżak / Polskie Radio

Stanisław Moniuszko żył dość krótko, bo 53 lata, ale niezwykle intensywnie. Całe swoje życie bez reszty poświęcił muzyce i rodzinie (miał dziesięcioro dzieci). Był organistą w Wilnie i wciąż komponował, ale także nauczał, organizował życie muzyczne. W Warszawie, gdzie zamieszkał w 1858 roku, objął stanowisko dyrektora Opery. Kilka lat później został także wykładowcą w Instytucie Muzycznym.

Nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej. Sławę i miejsce w panteonie polskiej sztuki przyniosły mu przede wszystkim opery "Halka" i "Straszny dwór". Jak entuzjastycznie były przyjmowane te utwory, najlepiej świadczy fakt, że Paulina Rivoli, odtwórczyni roli Halki, musiała po premierze 17 (!) razy bisować.

Posłuchaj
10:55 Dwójka to się czyta 28.04.2025.mp3 Władysław Fabry "Moniuszko. Powieść biograficzna", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

11:05 Dwójka to się czyta 29.04.2025.mp3 Władysław Fabry "Moniuszko. Powieść biograficzna", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

10:44 To się czyta 2025_04_30-09-30-04.mp3 Władysław Fabry "Moniuszko. Powieść biograficzna", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

09:52 To się czyta 2025_05_01-09-31-40.mp3 Władysław Fabry "Moniuszko. Powieść biograficzna", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

10:26 To się czyta 2025_05_02-09-30-13.mp3 Władysław Fabry "Moniuszko. Powieść biograficzna", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

   

Jego twórczość była przesiąknięta duchem patriotycznym - nie tylko opery, ale także liczne pieśni, kantaty, operetki, utwory symfoniczne. Do dziś wykonywane są dzieła kompozytora z dwunastu "Śpiewników domowych" zawierających 268 pieśni do słów różnych wybitnych poetów romantycznych, polskich i obcych tłumaczonych na nasz język, a także do utworów ludowych.

Jednak sława i sukcesy artystyczne niekoniecznie przekładały się na bogactwo materialne. Stanisław Moniuszko w zasadzie całe życie zmagał się z niedostatkiem.

Jak to życie wyglądało i od strony sceny, i od kulis, opowiada barwna powieść biograficzna znakomitego muzykologa, literata oraz publicysty Władysława Fabry'ego. Wybrane fragmenty na antenie Dwójki czytał Przemysław Bluszcz.

***

Na audycję "To się czyta" zapraszaliśmy od poniedziałku do piątku (28.04-2.05).


Czytaj także

Grzegorz Kasdepke: udało się nam stworzyć książkę przygodową o Arturze Rubinsteinie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2025 17:53
- Gdy Filharmonia Łódzka zaproponowała mi napisanie książki o Rubinsteinie, spytałem  czy zamiast biografii mógłby to być portret literacki, i to też nie w stylu realistycznym, a raczej kubistycznym. Tak, by pokazać bardziej jego osobowość, a nie przebieg życia - mówił w Dwójce Grzegorz Kasdepke, autor książki "Pan Artur gra nudzie na nosie! Czyli najdziwniejsza książka o Rubinsteinie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Stanisław Reymont. Biografia noblisty jak materiał na film

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2025 11:48
Władysław Stanisław Reymont rozpoznawany jest jako autor "Chłopów", "Fermentu" i "Ziemi obiecanej". Życie noblisty owiane jest jednak tajemnicą. Mimo że nazwisko tego pisarza kojarzone jest na całym świecie, szczegóły jego pochodzenia nie są powszechnie znane. - Niewątpliwie biografia tego pisarza to materiał na film, i to sensacyjny - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni prof. Maria Jolanta Olszewska.
rozwiń zwiń