Max Richter. Śpiący kompozytor rzeźbi w Vivaldim

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 16:00
– Sen to zajęcie, z którym radzę sobie najlepiej. To moja ulubiona forma spędzania czasu obok muzyki – mówił Max Richter, jeden z najpopularniejszych twórców muzyki współczesnej.
Audio
  • Max Richter. Śpiący kompozytor rzeźbi w Vivaldim (Nokturn/Dwójka)
Max Richter
Max RichterFoto: Krzysztof Dziuba/PR2

Kompozytor przyznał, że dużo śpi i robi to, gdy tylko może. Pomysł na utwór "Sleep" narodził się, gdy uświadomiłem sobie, że jestem wielkim szczęściarzem, bo mam twardy sen i potrafię długo spać. W dzisiejszych czasach to nie takie łatwe. Mam przeczucie, że sen jest wbrew pozorom bardzo kreatywnym zajęciem i niezwykle potrzebnym – stwierdził, opowiadając o inspiracjach kompozycji, która trwa... 8 godzin. Twórca grywa ją zresztą w całości przed widownią, a do tego maratonu przygotowuje się w dość niecodzienny sposób.

Max Richter mówił w Dwójce o "Sleep" i jego neuropsychologicznych kontekstach, a także o klockach barokowego Bacha i rewolucji Bacha XX-wiecznego, czyli zespołu The Beatles, o fascynacji muzyką elektroniczną (szczególnie zespołem Kraftwerk), o pisaniu muzyki do filmów i seriali, o balecie opartym na tekstach Virginii Woolf oraz o komponowaniu na nowo "Czterech porach roku" Vivaldiego, które było dla niego trochę jak praca rzeźbiarza.

Nokturn na Facebooku: www.facebook.com/NokturnDwojka

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzą: Krzysztof Dziuba

Gość: Max Richter (kompozytor)

Data emisji: 5.06.2017

Godzina emisji: 23.00

mc/mz

Czytaj także

"Anonymous" – internetowa opera Rafała Ryterskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 11:55
Gośćmi audycji "Nokturn" byli wykonwacy utopijnego projektu Rafała Ryterskiego, który nie miał prawa się udać, a jednak udał się i to doskonale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Wesołowski. Klasyka, elektronika, modlitwa

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 08:00
Gościem "Nokturnu" będzie Stefan Wesołowski – kompozytor, skrzypek, producent, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów świata niezależnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybuna Kompozytorów. Muzyka prosto z Palermo

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 13:00
W "Nokturnie" Joanna Grotkowska opowiadała o najciekawszych utworach, które zostały zaprezentowane podczas 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów. Wydarzenie miało miejsce w dniach 16-20 maja w Palermo.
rozwiń zwiń