REKLAMA

O muzykę polską: Łukasz Borowicz

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 17:05
Dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz opowiadał o działalności radiowego zespołu, nagraniach i popularyzacji naszej muzyki w kraju i za granicą.
Audio
Łukasz Borowicz
Łukasz BorowiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Praca z Polską Orkiestrą Radiową to praca nad polskim repertuarem i jego popularyzacją - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz. - Dzięki nagraniom kompletu koncertów skrzypcowych Grażyny Bacewicz są one już w obiegu w zagranicznych stacjach radiowych. Bardzo mnie to cieszy, bo często nawet muzyka tych kompozytorów, którzy wydają nam się popularni, za granicą jest nieznana.

Szef Polskiej Orkiestry radiowej miał też wiele ciepłych słów dla Dwójki:

- POR w ścisłej współpracy z Dwójką tworzy nagrania dla potrzeb anteny, często są one potem w koprodukcjach wydawane przez międzynarodowe wytwórnie płytowe. Ale płyty to nie wszystko. Nie do przecenienia są transmisje, retransmisje i wymiana w ramach Europejskiej Unii Radiowej. Często zaskoczony jestem, ilu ludzi za granicą słyszało nasze koncerty.

Łukasz Borowicz jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej od marca 2007 roku. Urodził się w 1977 roku w Warszawie. Studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2005 - 06 pełnił funkcję asystenta Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Wcześniej (2002 - 05) był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej, a w sezonie artystycznym 2000/2001 Ivána Fischera w Budapest Festival Orchestra. Od 2006 roku Łukasz Borowicz pełni funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmonii Poznańskiej. Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury oraz laureatem nagród na czterech konkursach dyrygenckich: w Trydencie (1999), Atenach (2000), Porto (2002) i Bambergu (2004). W styczniu 2008 został wyróżniony Paszportem "Polityki".

W ramach koncertów i nagrań z Polską Orkiestrą Radiową Łukasz Borowicz wykonuje wiele zapomnianych dzieł operowych. Są to: Flis Moniuszki, Monbar czyli Flibustierowie Dobrzyńskiego, Bezdomna jaskółka Laksa, oraz wydane na płytach kompaktowych przez Polskie Radio: Maria Statkowskiego i Przygoda króla Artura Bacewicz, a w ramach Wielkanocnych Festiwali Ludwiga van Beethovena, we współpracy z Polskim Radiem: Lodoïska Cherubiniego, Berggeist Spohra, Euryanthe Webera i Maria Padilla Donizettiego. W listopadzie 2010 roku poprowadził koncertowe wykonanie opery Giovanna d'Arco Giuseppe Verdiego w Filharmonii Poznańskiej. Dla wytwórni Chandos nagrał komplet koncertów skrzypcowych Grażyny Bacewicz (solistka: Joanna Kurkowicz), a dla wytwórni cpo nagrywa komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin.

Czytaj także

"Halka", czyli co zostaje po odrzuceniu kierpców?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 11:07
To nie opowieść o biednej dziewczynie skrzywdzonej przez pana, ale o ślepej miłości, wbrew porządkowi społecznemu i przyjętym zwyczajom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co w 2012 szykuje Polska Orkiestra Radiowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 17:40
W "Poranku" Dwójki rozmawialiśmy z dyrektorami Polskiej Orkiestry Radiowej oraz zapraszaliśmy na kolędy do Krakowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestra Polskiego Radia od kuchni: Potrafimy "dać czadu"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2012 13:00
Okazuje się, że orkiestra symfoniczna też potrafi „przyłożyć”. – Nawet bez pomocy prądu, bo my potrzebujemy jedynie oświetlenia – mówi w studiu Czwórki Łukasz Borowicz, dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto słucha, nie błądzi - czyli wycieczka na wieś

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 12:27
Tym razem w centrum zainteresowania składu sędziowskiego znalazła się VI Symfonia Ludwiga van Beethovena zwana "Pastoralną".
rozwiń zwiń