X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pobożny prowincjusz. Moniuszko od prywatniej strony

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 12:00
- Był niski i otyły, utykał na jedną nogę, miał krótkowzroczność i zeza, do tego skarżył się na różne choroby, ale starał się być pogodny, w czym pomagała mu fanatyczna wręcz pobożność - o twórcy naszej opery narodowej opowiadała prof. Magdalena Dziadek.
Audio
  • Moniuszko od prywatniej strony (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Artysta rzeźbiarz Ignacy Zalek podczas pracy nad pomnikiem Stanisława Moniuszki przeznaczonym dla Grudziądza, 1935 r.
Artysta rzeźbiarz Ignacy Zalek podczas pracy nad pomnikiem Stanisława Moniuszki przeznaczonym dla Grudziądza, 1935 r.Foto: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Pierwszy biograf Stanisława Moniuszki, Aleksander Walicki, "przedstawiał kompozytora jako dobrodusznego prowincjusza o mentalności bliższej kresowym tradycjom szlacheckim niż europejskiemu modelowi oświeconemu", napisała w jednym z artykułów prof. Magdalena Dziadek.

Z kolei Maria Kalergis charakteryzowała autora Halki tak: "Z natury skromny, melancholijny i zadumany, stronił od ludzi i zamykał się w kółku rodzinnym, komponował dużo, czytał i modlił się". Walicki dodawał, że Moniuszko grywał w bilard i karty, zbierał obrazy i rysunki, "cuda i graciki". Był niskiego wzrostu krótkowidzem, miał zeza, utykał na jedną nogę i lubił dużo jeść (np. zrazy nelsońskie o północy!), co skutkowało otyłością i rozmaitymi dolegliwościami zdrowotnymi. Źle się czuł wśród ludzi, onieśmielały go wielkie miasta. Sam siebie nazwał w jednym z listów mizantropem.

Ferdynand Hoesick przekonywał zaś, że "był to człowiek niesłychanie prawy i sympatyczny, ale zawsze goły jak święty turecki". Jego żona bowiem "lubiła wydawać pieniądze bez rachuby". Ale i samemu Moniuszce zdarzało się kupować w prezencie kilka klatek z kanarkami. Z rozmaitych źródeł historycznych możemy dowiedzieć również co nieco o jego poglądach politycznych czy religijności.

Jaki był prywatnie twórca naszej oper narodowej? Co pisali o nim biografowie, a co wiemy o kompozytorze z jego listów? Co lubił? Gdzie bywał? Jakie znał języki obce? Czy potrafił zjednywać sobie przyjaciół? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa 

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Gość: prof. Magdalena Dziadek (Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 22.00

jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Moniuszko. Od kompozytora do bohatera mitów narodowych

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 10:23
- Jako naród bez państwa potrzebowaliśmy wyraziście zarysowanej osobowości, wieszcza będącego wcieleniem cnót patriotycznych i idealnych wzorców do naśladowania. Moniuszko stał się zakładnikiem takiej sytuacji. Wbrew własnej woli stał sie rekwizytem politycznym. W zasadzie jest tak do dzisiaj - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowy Don Kiszot". Moniuszko wykorzystuje tekst Fredry

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 14:02
- Stanisław Moniuszko szukał zawsze wybitnych literatów. Kiedy nie mógł nakłonić ich do współpracy, wtedy wykorzystywał ich gotowe teksty. "Nowy Don Kiszot", jeden z dwóch tekstów Fredry, od razu był pisany z założeniem, że będzie zawierał wkładkę muzyczną - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula o moniuszkowskiej krotochwili w trzech aktach.
rozwiń zwiń