Przybora i żart, który otworzył mu drzwi kariery

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 12:00
- Po wojnie nie chciałem wracać do zrujnowanej Warszawy, bo miałem obsesję kamiennej pułapki, jaką stało się to miasto w czasie Powstania Warszawskiego. Tak trafiłem do Bydgoszczy - opowiadał w archiwalnym nagraniu Jeremi Przybora.
Audio
  • Jeremi Przybora o dziadkach, rodzicach, rodzeństwie oraz o początkach rodzinnej edukacji wokalnej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jeremi Przybora o młodości w Warszawie lat 20. i 30. oraz o fascynacji ówczesnymi piosenkami (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jeremi Przybora o początkach swojej współpracy z Polskim Radiem (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jeremi Przybora o współpracy z Polskim Radiem w latach 50. i 60., o czasach Kabaretu Starszych Panów i przyjaźni z Jerzym Wasowskim (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jeremi Przybora o życiu w Polsce po roku 1968 (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Jeremi Przybora bawi słuchaczy jako współautor i wykonawca audycji Teatrzyk Eterek oraz Pokrzywy nad Brdą. Studio Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej, Warszawa 1948
Jeremi Przybora bawi słuchaczy jako współautor i wykonawca audycji "Teatrzyk Eterek" oraz "Pokrzywy nad Brdą". Studio Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej, Warszawa 1948 Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

W powojennej Bydgoszczy Jeremi Przybora zaczął pracę w Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Tam trafił na Tadeusza Kańskiego, który jako szef placówki zauważył pisarski talent swojego spikera. -  Któregoś razu spontanicznie napisałem towarzyską balladę do ściennej gazetki i Kański powiedział, że to jest bardzo dobre i że powinienem pisać dla radia - wspominał Przybora. Tak przyszły współtwórca Kabaretu Starszych Panów zaczął tworzyć dla satyrycznego programu "Pokrzywy nad Brdą". Hitem wśród słuchaczy okazała się parodia nadawanej w Polskim Radiu porannej gimnastyki. Żart się okazał na tyle nośny, że Przyborze zaproponowano przeniesienie do Warszawy. Tam wiedziony intuicją rozpoczął współpracę z pianistą, który nie znał nut i nie wiedział nic o teorii muzyki.

***

Cykl gawęd Jeremiego Przybory został nagrany dla Dwójki w roku 1994. 12 grudnia mija setna rocznica urodzin tego znakomitego poety, satyryka i radiowca.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszości 

Prowadzi: Joanna Szwedowska

Gość: Jeremi Przybora (nagrania archiwalne)

Data emisji: 7-11.12.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/jp


Czytaj także

Piosenki Starszych Panów w aranżacjach jazzowych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 15:55
- Zawsze chciałem bezczelnie odcisnąć swoje malutkie piętno na piosenkach prawdziwych. Dla mnie takimi okazali się Przybora i Wasowski - mówi Janusz Szrom, wokalista tria Straszni Panowie Trzej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Marmolada na księżycu" z przepisu Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 16:56
W "Poranku Dwójki" kompozytor Maciej Małecki opowiedział o płycie wyprodukowanej przez Dwójkę i Fundację Wasowskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Małecki mierzy się z Przyborą i Wasowskim

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 12:50
- Komponowanie w ogóle nie jest zajęciem łatwym. A niektóre z tych tekstów były wymagające, choć zarazem niosły ogromny walor literacki - mówił Maciej Małecki o pracy nad płytą "Marmolada na księżycu" .
rozwiń zwiń