X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przybora i żart, który otworzył mu drzwi kariery

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 12:00
- Po wojnie nie chciałem wracać do zrujnowanej Warszawy, bo miałem obsesję kamiennej pułapki, jaką stało się to miasto w czasie Powstania Warszawskiego. Tak trafiłem do Bydgoszczy - opowiadał w archiwalnym nagraniu Jeremi Przybora.
Audio
  • Jeremi Przybora o dziadkach, rodzicach, rodzeństwie oraz o początkach rodzinnej edukacji wokalnej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jeremi Przybora o młodości w Warszawie lat 20. i 30. oraz o fascynacji ówczesnymi piosenkami (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jeremi Przybora o początkach swojej współpracy z Polskim Radiem (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jeremi Przybora o współpracy z Polskim Radiem w latach 50. i 60., o czasach Kabaretu Starszych Panów i przyjaźni z Jerzym Wasowskim (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jeremi Przybora o życiu w Polsce po roku 1968 (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Jeremi Przybora bawi słuchaczy jako współautor i wykonawca audycji Teatrzyk Eterek oraz Pokrzywy nad Brdą. Studio Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej, Warszawa 1948
Jeremi Przybora bawi słuchaczy jako współautor i wykonawca audycji "Teatrzyk Eterek" oraz "Pokrzywy nad Brdą". Studio Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej, Warszawa 1948 Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

W powojennej Bydgoszczy Jeremi Przybora zaczął pracę w Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Tam trafił na Tadeusza Kańskiego, który jako szef placówki zauważył pisarski talent swojego spikera. -  Któregoś razu spontanicznie napisałem towarzyską balladę do ściennej gazetki i Kański powiedział, że to jest bardzo dobre i że powinienem pisać dla radia - wspominał Przybora. Tak przyszły współtwórca Kabaretu Starszych Panów zaczął tworzyć dla satyrycznego programu "Pokrzywy nad Brdą". Hitem wśród słuchaczy okazała się parodia nadawanej w Polskim Radiu porannej gimnastyki. Żart się okazał na tyle nośny, że Przyborze zaproponowano przeniesienie do Warszawy. Tam wiedziony intuicją rozpoczął współpracę z pianistą, który nie znał nut i nie wiedział nic o teorii muzyki.

***

Cykl gawęd Jeremiego Przybory został nagrany dla Dwójki w roku 1994. 12 grudnia mija setna rocznica urodzin tego znakomitego poety, satyryka i radiowca.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszości 

Prowadzi: Joanna Szwedowska

Gość: Jeremi Przybora (nagrania archiwalne)

Data emisji: 7-11.12.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenki Starszych Panów w aranżacjach jazzowych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 15:55
- Zawsze chciałem bezczelnie odcisnąć swoje malutkie piętno na piosenkach prawdziwych. Dla mnie takimi okazali się Przybora i Wasowski - mówi Janusz Szrom, wokalista tria Straszni Panowie Trzej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marmolada na księżycu" z przepisu Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 16:56
W "Poranku Dwójki" kompozytor Maciej Małecki opowiedział o płycie wyprodukowanej przez Dwójkę i Fundację Wasowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Małecki mierzy się z Przyborą i Wasowskim

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 12:50
- Komponowanie w ogóle nie jest zajęciem łatwym. A niektóre z tych tekstów były wymagające, choć zarazem niosły ogromny walor literacki - mówił Maciej Małecki o pracy nad płytą "Marmolada na księżycu" .
rozwiń zwiń