Początki z muzyką i zakaz jazzu w Polsce. Wspomnienia Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 13:50
Na początku maja w wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski. Legendarny jazzman opowiedział w 2019 roku w Programie 2 Polskiego Radia swoje wspomnienia. W cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy nagrania, na których muzyk m.in. wspomina swoje dzieciństwo, początki z muzyką i zakaz jazzu w Polsce.
Jan Ptaszyn Wróblewski w swoich wspomnieniach wrócił do czasów młodości i zakazu jazzu w Polsce
Jan Ptaszyn Wróblewski w swoich wspomnieniach wrócił do czasów młodości i zakazu jazzu w PolsceFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
  • Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł 7 maja br.
  • Był legendarnym jazzmanem i dziennikarzem radiowym - m.in. niezastąpionym autorem "Trzech kwadransów jazzu".
  • W swoich wspomnieniach powiedział, że niewiele pamięta z okresu wczesnego dzieciństwa, które przypadło na lata II wojny światowej.

Jan Ptaszyn Wróblewski był niezrównanym gawędziarzem, osią polskiego środowiska jazzowego, mówiono o nim "obywatel jazz". Był także dziennikarzem radiowym i niezastąpionym autorem "Trzech kwadransów jazzu". 

Dzieciństwo, wojna i początki z muzyką

Jan Ptaszyn Wróblewski zdradził, że niewiele pamięta z czasów swojego wczesnego dzieciństwa. - Nigdy nie miałem wspomnień z okresu przedwojennego. Nie potrafię powiedzieć, jak to wyglądało oraz co robiłem. Niewiele pamiętam także z okresu wojny, którą przeżyłem w Warszawie - powiedział.

- Po wojnie zacząłem interesować się muzyką. W sklepach można było nawet kupić płyty zespołów jazzowych. Było na nich tak napisane, ale nie zawsze było to prawdą. Starały się przynajmniej imitować jazz - dodał.

Jan Ptaszyn Wróblewski i ulubione zespoły z młodości 

Muzyk z sentymentem opowiadał o zespołach, których słuchał w młodości. - Mam przeogromną sympatię do orkiestr z tamtego okresu, bo na nich się wychowywałem. To np. Orkiestra Braci Łopatowskich. Osiągnęła rozgłos m.in. dzięki nagraniu melodii do filmu "Serenada w dolinie słońca". To chyba jedyny film poświęcony jazzowi - zauważył.

- Na drugim miejscu postawiłbym Septet Skowrońskiego i Górkiewicza. Do dzisiaj uważam, że jest to wspaniała muzyka. Bardzo mnie jednak zdziwiło, kiedy spotkałem się z panem Franciszkiem Górkiewiczem bezpośrednio i zapytałem go o te czasy, a on powiedział mi, że bali się improwizowania na nagraniach i wypisywali melodię i ją odtwarzali - powiedział.

Zakaz jazzu

W swoich wspomnieniach Jan Ptaszyn Wróblewski opowiedział także o absurdach komunistycznej Polski. - Po tym czasie nastąpił okres, kiedy jazzu zakazano. Do dziś nie potrafię zrozumieć dlaczego. Jazz miał być podobno symbolem muzyki imperialistycznej, ale z imperialistami raczej nigdy nic wspólnego nie miał. Powiedziałbym nawet, że wręcz przeciwnie - powiedział.

- Muzyka zniknęła z radia, pozamykano wytwórnie płytowe. Pod pojęciem "jazz" rozumiano wszystko, co pachnie jakimkolwiek rytmem spoza Polski - dodał.


Posłuchaj
16:22 _PR2 (mp3) 2024_05_27-12-44-51.mp3 Jan Ptaszyn Wróblewski o dzieciństwie i młodości (Głosy z przeszłości/Dwójka)

16:03 _PR2 (mp3) 2024_05_28-12-44-34.mp3 Jan Ptaszyn Wróblewski m.in. o studiach i muzyce (Głosy z przeszłości/Dwójka)
16:49 Dwojka 2024_05_29-12-43-56.mp3 Jan Ptaszyn Wróblewski - ciąg dalszy opowieści o wyjeździe na festiwal w Newport w 1958 roku (Głosy z przeszłości/Dwójka)

 

16:07 PR2 2024_05_30-12-45-26.mp3 Kolejna część opowieści o festiwalu w Newport (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:24 _PR2 (mp3) 2024_05_31-12-47-31.mp3 Jan Ptaszyn Wróblewski o rozwoju jazzu w Polsce (Głosy z przeszłości/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotował: Andrzej Zieliński

Daty emisji: 27-31.05.2024

Godzina emisji: 12.45

dz/pg/kormp

Czytaj także

Adam Pierończyk o koncercie w ramach "Jazz.PL": to, co dajemy od siebie jest zawsze inne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 17:34
W najbliższy piątek (19.04)  mistrz polskiego saksofonu - Adam Pierończyk w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana wystąpi w ramach cyklu "Jazz.PL" z materiałem ze swojej jubileuszowej płyty "Monte Albán". - To, co dajemy od siebie na każdym koncercie jest zmienne i improwizowane - zapowiedział artysta w radiowej Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Profesor, nauczyciel, propagator. Muzycy wspominają Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 09:46
W wieku 88 lat odszedł od nas Jan Ptaszyn Wróblewski. Legendarny jazzman tworzył wiele zespołów i dla wielu muzyków był nauczycielem. W audycji "Teraz jazz" w Programie 2 Polskiego Radia, artystę wspominali: Henryk Miśkiewicz, Tomasz Tłuczkiewicz, Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Niedziela i Marcin Jahr.
rozwiń zwiń