REKLAMA

Zbigniewa Kopalki niepokorna droga na szczyt

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 18:17
Bakcyla radiowego złapał w 1931 roku, a dzięki swej wyobraźni i odwadze, by iść pod prąd w realizacji słuchowisk, znalazł się w panteonie wybitnych postaci polskiej radiofonii.
Audio
Zbigniew Kopalko
Zbigniew KopalkoFoto: Archiwum PR

Zbigniew Kopalko to wybitny reżyser radiowy, autor wielu adaptacji literackich klasyki  polskiej i światowej, propagator mało znanej polskiej literatury z nurtu rybałtowskiego, która była jego pasją.

Stworzył swój specyficzny styl – żartobliwie przez kolegów reżyserów określany jako "kopalkizm". Sięgając po latach do archiwum  radiowego, łatwo rozpoznać jego realizacje. Wyróżnia je bogata warstwa dźwiękowa, którą tworzą... nie gotowe efekty, ale aktorzy: mrucząc, sycząc, sapiąc, nucąc, powtarzając rozbite na sylaby różne kwestie. Nieodzownym elementem słuchowisk w jego reżyserii była muzyka – najczęściej nie współgrająca z treścią, ale skontrastowana.

Zbigniew Kopalko kochał aktorów. Dzięki niemu mamy utrwalone na taśmie wielkie kreacje legendarnych już dziś twórców – był bowiem autorem cyklicznych audycji: "Scena Polska" i "Mistrzowie Sceny Polskiej". Interesował się także wszelkimi nowościami w repertuarze teatralnym i choć w części chciał podzielić się swoją wiedzą ze słuchaczami, prowadząc "Małą Encyklopedię Wielkiego Dramatu'.

Dużo słuchowisk z wielkiego repertuaru teatralnego zrealizował dla Programu 2 Polskiego Radia. Bakcyl teatralny dopadł go już w dzieciństwie, wywodził się bowiem z rodziny o tradycjach aktorskich. Swoją przygodę z radiem rozpoczął jako student Uniwersytetu Wileńskiego w roku 1931.

W audycji Iwony Malinowskiej więcej o sposobach walki z tremą Zbigniewa Kopalki oraz o wpadkach i codziennych trudnościach, z jakimi musiał się kiedyś mierzyć radiowiec.

Czytaj także

Jeremi Przybora w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 03:55
Znakomity poeta pracował w radiu - przed wojną - jako spiker. Po wojnie pisał teksty do stworzonego przez siebie Radiowego Teatrzyku "Eterek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki inscenizator Aleksander Bardini

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 17:55
- Jestem z muzyką na "ty" - mówił na antenie Polskiego Radia Aleksander Bardini, laureat Wielkiego Splendora za całokształt twórczości.
rozwiń zwiń