Krystian Adam Krzeszowiak poleca "Toscę" Pucciniego

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 19:00
Znakomity śpiewak Krystian Adam Krzeszowiak przybliżył słuchaczom Dwójki swoją ulubioną operę, jaką jest ponadczasowy hit światowych scen, czyli "Tosca" Giacomo Pucciniego.
Krystian Adam Krzeszowiak
Krystian Adam KrzeszowiakFoto: Krzysztof Jarosz/Forum

Giacomo Puccini uważany jest za niezrównanego malarza portretów, zwłaszcza kobiecych, który potrafił nadać małym ludzkim sprawom rangę dramatu, nasycić pięknem i czarem prawdziwej poezji.

Pochodził z rodziny, w której zawód organisty przechodził z ojca na syna. Był skromny i nieśmiały. Publiczne zabieranie głosu było dla niego torturą, a oklaski i owacje publiczności na jego cześć wprawiały go w zakłopotanie. Trzy opery - "Tosca" (1900), "Madame Butterfly" (1904) i niedokończona "Turandot" - zapewniły mu nieśmiertelność.

"Tosca", której posłuchamy podczas audycji, to dramatyczna historia miłości, bezradnej wobec bezdusznej polityki, która przenika losy bohaterów i determinuje ich życiowe wybory. Bohaterami targają skrajne emocje, za nimi zaś podążają widzowie. Zgodnie z librettem, akcja opery ma miejsce w Rzymie w czerwcu 1800 roku. Widowisko opisuje historię kochanków: malarza i śpiewaczki, którzy zostają wplątani w konflikt polityczny pomiędzy zbiegiem a prefektem policji.

Krystian Adam Krzeszowiak ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala, studiował także w mediolańskim Conservatorio di Musica "G. Verdi" u prof. Rity Orlandi-Malaspiny i w Accademia Internazionale della Musica di Milano.

Jak opowiadał swego czasu na antenie Dwójki, jego droga do światowych scen operowych była dość długa i kręta, a pierwszy zachwyt tego rodzaju sztuką pojawił się dość późno. - Byłem wtedy chłopakiem, który prowadził dyskoteki, grał w kapeli punkrockowej, a później został organistą w kościele. Nie miałem więc do czynienia z operą. I kiedy usłyszałem głos Pavarottiego, pomyślałem, że to jest absolutnie niebiańskie - wspominał artysta.


Posłuchaj
59:12 2022_05_10 22_00_28_PR2_Moja_Opera2.mp3 Krystian Adam Krzeszowiak poleca "Toscę" Pucciniego (Moja opera/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Moja opera"

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 10.05.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Aleksandra Olczyk śpiewa arie wielkich mistrzów [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 19:30
- Wykonamy dla Państwa arie operowe - zapowiadała Aleksandra Olczyk, która wystąpiła w sobotniej "Miejscówce z Dwójką" (21 sierpnia). Sopranistce towarzyszył pianista Marek Kamola. W programie m.in. dzieła Verdiego, Pucciniego i Mozarta. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giacomo Puccini "Cyganeria". Poleca Adriana Ferfecka

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 09:00
Rolę Mimi Adriana Ferfecka zagrała po raz pierwszy w 2019 roku w Operze Śląskiej. W tym sezonie wcieliła się w tę postać w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, w głośnej inscenizacji Barbary Wysockiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tosca" Pucciniego. Ewa Vesin: za każdym razem ten spektakl jest inny

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 10:57
- Uraczymy widzów wspaniałą operą; tym tytułem, który sprawia nam ogromną satysfakcję. "Tosca" w reżyserii Barbary Wysockiej jest znakomita i mimo że graliśmy ją już kilkadziesiąt razy, za każdym razem przeżywamy ją na nowo - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, którą można oglądać w inscenizacji arcydzieła Giacomo Pucciniego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń