Lena Michajłów - kompozytorka ze skłonnością do muzycznego minimalizmu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 23:00
Gościem audycji z cyklu "Nowa Polska" była Lena Michajłów, kompozytorka urodzona 31 stycznia 2002 roku w Krakowie.
Lena Michajłów
Lena MichajłówFoto: Mateusz Żaboklicki

Lena Michajłów od kilku lat mieszka w Warszawie, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina studiuje kompozycję w klasie Ignacego Zalewskiego. Mimo, że komponować zaczyna najczęściej improwizując przy fortepianie, najwięcej utworów napisała na instrumenty smyczkowe. Artystka ma wyraźną skłonność do muzycznego minimalizmu. Dlaczego, o to pytaliśmy ją w audycji.

Pisze poezję i słucha rozmaitych gatunków muzyki, włącznie z popem, a jej twórczość zdradza wyjątkowy talent do łączenia wspomnianego minimalizmu, z pięknymi harmoniami, kolorami oraz naturalnością dramaturgii.

Rozmowie z 22-letnią kompozytorką towarzyszył między innymi jej najnowszy utwór - "is it possible to" w wykonaniu zespołu smyczków UMFC w Warszawie pod dyrekcją Julianny Janaszek oraz "free floating feat" w interpretacji Julii Wawrowskiej – skrzypce i Bozidara Vlasica – fortepian, a także "December (4 years after)" w wykonaniu kameralistów zespołu Chopin University Modern Ensemble pod kierunkiem Julii Kurzydlak.


Posłuchaj
55:14 2024_04_18 22_00_15_PR2_Nowa_Polska.mp3 Lena Michajłów - kompozytorka ze skłonnością do muzycznego minimalizmu (Nowa Polska/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Lena Michajłów (kompozytorka)

Data emisji: 18.04.2024

Godz. emisji: 22.00

pg

Czytaj także

Ewa Szczecińska: musiałam przekroczyć zamknięty krąg odbiorców muzyki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:20
- Gdy jako młoda dziewczyna, jeszcze studentka muzykologii, trafiłam w latach 90. do Dwójki, zdawałam sobie sprawę, że jeżeli muzyka nowa, wtedy jeszcze awangardowa, współczesna będzie krążyła w tak małym obiegu, to w demokratycznym społeczeństwie nie ma szansy. Trzeba więc dotrzeć do nowych słuchaczy - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Szczecińska z Redakcji Muzycznej PR2, laureatka Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grażyna Pstrokońska-Nawratil - inspiracje dziką i pierwotną naturą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 23:00
W tej audycji z cyklu "Nowa Polska" zabrzmiała muzyka Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. To kompozytorka, dla której obcowanie z dziką, pierwotną naturą - lodowcami, górami, pustynią jest najważniejszym życiowym doświadczeniem, zarazem najważniejszym źródłem inspiracji do komponowania muzyki.
rozwiń zwiń