Muzyka, która inspiruje Filipa Wojciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:30
Tym razem zaproszenie do prowadzenia audycji "Znacie, to posłuchajcie" przyjął ceniony polski pianista, twórca zespołu jazzowego Filip Wojciechowski Trio. Nasz gość przedstawił swoje ulubione dzieła muzyki klasycznej, a także jazzowej w ponadczasowych, mistrzowskich wykonaniach.
Audio
  • Muzyczne rekomendacje Filipa Wojciechowskiego, cz. 1. (Znacie, to posłuchajcie/Dwójka)
  • Muzyczne rekomendacje Filipa Wojciechowskiego, cz. 2. (Znacie, to posłuchajcie/Dwójka)
  • Muzyczne rekomendacje Filipa Wojciechowskiego, cz. 3. (Znacie, to posłuchajcie/Dwójka)
  • Muzyczne rekomendacje Filipa Wojciechowskiego, cz. 4. (Znacie, to posłuchajcie/Dwójka)
  • Muzyczne rekomendacje Filipa Wojciechowskiego, cz. 5. (Znacie, to posłuchajcie/Dwójka)
Filip Wojciechowskiego podczas koncertu z Polską Orkiestrą Radiową w Studiu Lutosławskiego
Filip Wojciechowskiego podczas koncertu z Polską Orkiestrą Radiową w Studiu LutosławskiegoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Filip Wojciechowski jest pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla. Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych m.in.: w Paryżu (Konkurs im. Claude Kahna), Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) i Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Występował z recitalami m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych m.in. japońskiej Denon i polskiej Dux.

Jako pianista Filip Wojciechowski funkcjonuje dziś zarówno w świecie muzyki klasycznej, jak i jazzu. Swoje pierwsze znaczące sukcesy w jazzie odnosił w zespole Central Heating Trio, z którym zdobył wiele nagród na konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Występował również w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, Garego Guthmana, z Krzesimirem Dębskim oraz Richardem Galliano.

W roku 2000 powstało Filip Wojciechowski Trio, które obok lidera tworzą: Paweł Pańta i Cezary Konrad. W maju 2010 z okazji obchodów Roku Chopinowskiego ukazała się najnowsza płyta zespołu pt. "Chopin" wydana przez Polskie Radio z jazzowymi transkrypcjami utworów Chopina w aranżacjach lidera.

***

Tytuł audycji: Znacie, to posłuchajcie

Prowadził: Filip Wojciechowski

Data emisji: 21-25.10.2019

Godzina emisji: 10.00

NIFC/am


Czytaj także

Filip Wojciechowski: kocham muzykę, która do mnie przemawia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 16:45
Filip Wojciechowski Trio wystąpi z Polską Orkiestrą Radiową w ramach cyklu koncertów "To, co najpiękniejsze…" 25 stycznia o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filip Wojciechowski: na początku był jazz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 16:42
- Gdy miałem 5-6 lat otoczony byłem muzyką jazzową, której słuchaliśmy z tatą. Miał on okazję być w Ameryce i przywiózł stamtąd nagrania, w tym czarne płyty. Od razu pochłonęły i zafascynowały mnie te rytmy – mówił w Dwójce znakomity pianista.
rozwiń zwiń