Filmowe portrety Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 09:30
Punktem wyjścia audycji był film Marjane Satrapi "Skłodowska". Widzimy w nim młodą, ambitną Marię Skłodowską, która przybywa do Francji, by podjąć studia na słynnej Sorbonie. Tak zaczyna się opowieść znana także z dużego ekranu.
Audio
  • Porównanie filmów o Marii Skłodowskiej-Curie (Stare i nowe filmy kinowe/Dwójka)
Maria Słodowska-Curie
Maria Słodowska-CurieFoto: shutterstock.com/Prachaya Roekdeethaweesab

W audycji porównaliśmy kreację Rosamund Pike ("Skłodowska") oraz Karoliny Gruszki ("Maria Skłodowska-Curie"). Opowiemy także o córce Noblistki, Ewie Curie, która była autorką pierwszego scenariusza filmowego o Marii. W jej rodzinie było pięć Nobli - dwa dla matki, jeden dla ojca, jeden dla siostry i szwagra, mąż też odbierał tę nagrodę. - Tylko mnie się nie udało. Wstyd dla rodziny - żartowała pod koniec życia Ewa Curie. 

Książka jej autorstwa pt. "Madame Curie" ukazała się w 1937 roku jednocześnie w kilku krajach. 
Nic więc dziwnego, że wkrótce postanowiono biografię przenieść na ekran. Film "Madame Curie", który wszedł na ekrany w 1943 roku, otrzymał siedem nominacji do Oscara.

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 15.03.2020

Godzina emisji: 9.30

uk

Zobacz więcej na temat: kino Maria Skłodowska-Curie
Czytaj także

Poczuj chemię do Skłodowskiej. "Była pasjonatką życia"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:00
- Jeszcze przed przeczytaniem scenariusza wiedziałam, że bardzo chcę ją zagrać. Dzięki lekturze jej dziennikówi i listów zdałam sobie sprawę, że pasją Skłodowskiej była nie tylko nauka, ale też życie - opowiada Karolina Gruszka, odtwórczyni roli głównej w filmie "Maria Skłodowska-Curie". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Skłodowska-Curie błyszczałaby dziś w mediach"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 10:00
- Mniej więcej do połowy książki, gdy ją pisałam, zastanawiałam się, czy ja tę kobietę lubię - mówiła w Dwójce Magdalena Niedźwiecka, autorka powieści inspirowanej życiem słynnej polskiej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii.
rozwiń zwiń