X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poczuj chemię do Skłodowskiej. "Była pasjonatką życia"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:00
- Jeszcze przed przeczytaniem scenariusza wiedziałam, że bardzo chcę ją zagrać. Dzięki lekturze jej dziennikówi i listów zdałam sobie sprawę, że pasją Skłodowskiej była nie tylko nauka, ale też życie - opowiada Karolina Gruszka, odtwórczyni roli głównej w filmie "Maria Skłodowska-Curie". 
Audio
  • #PoczujChemięDoSkłodowskiej - opowiadamy o szczegółach kampanii i zaglądamy za kulisy filmu polskiej noblistce (Pasjonauci/czwórka)
W tytułową rolę w filmie Maria Skłodowska-Curie wcieliła się Karolina Gruszka
W tytułową rolę w filmie "Maria Skłodowska-Curie" wcieliła się Karolina GruszkaFoto: Christian Hartmann/Kino Świat

Karolina Gruszka Skłodowska-Curie przykładała się do każdej roli. Była świetną matką i doskonałą nauczycielką angażującą się w edukację dziewcząt i kobiet. W relacjach z mężczyznami stawiała na bliskość i partnerstwo. Hodowała róże. Kochała jeździć na rowerze

W czasach, kiedy kobiety zapinały suknie pod samą szyją, ona nie obawiała się wskoczyć w kąpielowy trykot, ponieważ uwielbiała pływać. Jako jedna z pierwszych zrobiła prawo jazdy - i to na samochody ciężarowe! A w podróż poślubną pojechała rowerem. Dzięki jej odkryciom już w 1905 roku udało się wyleczyć raka szyjki macicy i upowszechniono badania RTG.  - O jej naukowych osiągnięciach wiemy sporo, o jej życiu ciągle za mało. Mam nadzieję, że zmieni to kampania #PoczujChemięDoSkłodowskiej - opowiada Małgorzata Borychowska.

Akcja zbiega się w czasie z obchodzoną w tym roku 150. rocznicą urodzin Marii Skłodowskiej-Curie i zaplanowaną na 3 marca premierą filmu o polskiej noblistce w reżyserii Marie Noëlle. - Chcemy odkurzyć tę postać, ściągnąć ją z naukowego piedestału i postawić jako wzór dla współczesnych kobiet - wyjaśnia inicjatorka kampanii.

W audycji mówimy także o tym, jak Skłodowską-Curie traktowali inni naukowcy i sprawdzamy, co na temat noblistki ma do powiedzenia filmowy Einstein.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Małgorzata Borychowska (inicjatorka kampanii #PoczujChemięDoSkłodowskiej)

Data audycji: 11.02.2017

Godzina audycji: 11.15

kul/ei

Komentarze1
aby dodać komentarz
mur2017-02-12 17:42 Zgłoś
nie używajta w tym znaczeniu. Pasjonat = wariat

Czytaj także

Naftę do oświetlania odkryto przypadkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 13:44
A dokonał tego w XIX wieku Polak, Ignacy Łukasiewicz, który dziś jest patronem Fundacji Polskiego Górnictwa i Gazownictwa. - Lampa naftowa była jego największym wynalazkiem - mówił w Czwórce Jakub Luboradzki z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń