Riccardo Zandonai "Francesca da Rimini"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 23:00
To mało znane, lecz niezmiernie interesujące dzieło z początku XX wieku. W "Tematach operowych" zabrzmiał utwór Riccardo Zandonai "Francesca da Rimini". Jego premiera odbyła się 19 lutego 1914 roku w Teatro Reggio w Turynie. W audycji wysłuchamy nagrania z festiwalu w Bregencji z 1994 roku. Symfoników wiedeńskich poprowadził wówczas Fabio Luisi.
Scena rodzajowa. Pierwsza lekcja, autor nieznany, ok. 1638
"Scena rodzajowa. Pierwsza lekcja", autor nieznany, ok. 1638Foto: Zbiory cyfrowe Muzeum Narodowego w Warszawie

Riccardo Zandonai (1883-1944), uczeń Pietra Mascagniego, uważany jest za najbardziej "wagnerowskiego" spośród włoskich kompozytorów swego czasu. W swej twórczości łączy tradycję operową Verdiego z uwielbieniem dla Debussy'ego i Ryszarda Straussa.

Czteroaktowa opera "Francesca da Rimini" oparta jest na sztuce Gabriela d'Annunzio pod tym samym tytułem. Temat zaczerpnięty jest z "Boskiej komedii" Dantego: Francesca ma poślubić jednego z synów Malatesty de Verrucchio. Gdy zostaje przedstawiona przystojnemu Paolo, przypuszcza, że to on właśnie jest jej przeznaczony i zakochuje się w nim - jak się okaże, z wzajemnością.

Tymczasem w rzeczywistości ręka Franceski ofiarowana zostaje najstarszemu z braci, kalekiemu Gianciotto. Francesca i Paolo nie mogą zwalczyć wzajemnej miłości, prowadzi to nieuchronnie do odkrycia romansu przez Gianciotto, który w finałowej scenie zabija oboje kochanków.


Posłuchaj
59:14 2023_01_18 22_00_07_PR2_Tematy_operowe.mp3 Riccardo Zandonai "Francesca da Rimini" (Tematy operowe/Dwójka) 

Muzyka pełna jest typowo włoskiego zmysłu melodycznego popartego wysmakowaną instrumentacją, stanowi jedno ze szczytowych osiągnięć opery początku XX wieku.

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 18.01.2023

Godzina emisji: 22.00

uk

Czytaj także

DCz #646. Kirsten Flagstad - Izolda doskonała

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 14:59
- Pewien angielski krytyk napisał o jej londyńskim debiucie w Covent Garden, że "przyszła i zwyciężyła" - powiedział Przemysław Psikuta we wstępie audycji "Duża Czarna" poświęconej legendarnej norweskiej śpiewaczce operowej - Kirsten Flagstad (1895-1962).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śpiewać każdy może". Piotr Beczała o swojej książce "W daleki świat. Moje życie z operą w trzech aktach"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 13:50
- Gdy śpiewa się w Metropolitan Opera i Covent Garden, życie nie składa się z kawioru, szampana i czerwonych dywanów, tylko to najczęściej ciężka praca - mówił Piotr Beczała o książce "W daleki świat. Moje życie z operą w trzech aktach".
rozwiń zwiń