Aleksander Dębicz: kocham grać Chopina, ale w niewielkich dawkach

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 10:00
- Ilekroć mam przygotować utwór Chopina, jest to dla mnie duże przeżycie - mówił w Cafe "Muza" Aleksander Dębicz. Ceniony pianista i improwizator przyznał jednak, że muzyki znakomitego kompozytora nie mógłby grać zbyt długo…
Audio
  • Spotkanie z pianistą Aleksandrem Dębiczem (Cafe Muza/Dwójka)

Pianino 1200.jpg
Aleksander Dębicz: chcę budzić poczucie wspólnoty Europy (wideo)

- Ćwiczenie tej muzyki zawsze mi przypomina, jak to jest genialnie napisane. Natomiast styl Chopina, tak charakterystyczny, powoduje, że nie mógłbym spędzać nad tym kompozytorem tak dużo czasu - opowiadał artysta.

W rozmowie z Aleksandrem Dębiczem nie zabrakło wielu innych tematów. Jak przypomnieliśmy, należy on do pianistów, którzy solidne wykształcenie zbudowane na klasycznych podstawach i szacunek dla przeszłości łączą z poszukiwaniami nowych, autorskich środków wyrazu. Eksperymentując, Dębicz ożywia zapomnianą - jak się do niedawna zdawało - sztukę improwizacji. I o tej sztuce – o możliwościach jej nauki, o tym, że jest w istocie zabawą - również mówił gość Dwójki.

Czym charakteryzuje się ubiegłoroczny album Aleksandra Dębicza "Invention", który solidnie namieszał wśród miłośników sztuki pianistycznej? Którego z kompozytorów muzyki filmowej nasz gość ceni najbardziej? I czy uważa się za milenialsa?

Aleksander Dębicz będzie również gościem najbliższego cyklu audycji "Znacie, to posłuchajcie" - od poniedziałku do piątku (2-6.12) w godz. 10.00-11.00.  

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Aleksander Dębicz (pianista)

Data emisji: 1.12.2019

Godzina emisji: 10.00 

Czytaj także

Wiesław Ochman: trzeba dobierać repertuar pod konkretnego słuchacza

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 15:50
- "Król Roger" jest wspaniałym dziełem, ale jeżeli ktoś pierwszy raz pójdzie do opery na ten spektakl, i nie zrozumie ukrytych w nim tych wszystkich niuansów, to się zniechęci - mówił w Dwójce słynny śpiewak operowy, który opowiadał o metodach popularyzacji muzyki poważnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lutosławski Piano Duo: nie czujemy, żeby minęło 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 11:00
- Mamy wrażenie, że minęło dopiero 6 lat. Dla nas czas płynie zupełnie inaczej: od koncertu do koncertu - mówili w Dwójce Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik - członkowie słynnego polskiego duetu fortepianowego.
rozwiń zwiń