Krzesimir Dębski: chciałbym identyfikować się jako kompozytor poważny

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 12:39
- Rynek muzyki poważnej, szczególnie muzyki współczesnej, jest niestety mały. Jestem bardzo szczęśliwy, że mam 60-70 koncertów rocznie. Jest tak tylko dzięki temu, że popularna jest muzyka filmowa, a także jazz i piosenki - mówił pierwszy od trzech miesięcy gość na żywo w studiu Café "Muza".

Posłuchaj
89:09 cafe.mp3 Kompozytor Krzesimir Dębski o swojej twórczości (Cafe "Muza"/Dwójka)

Krzesimir Dębski 1200.jpg
Krzesimir Dębski: muzyka niepoważna zszargała mi opinię

Krzesimir Dębski to artysta, który "życie opisuje muzyką": kompozytor muzyki filmowej, jazzowej, poważnej, jazzman, aranżer, skrzypek i dyrygent. Twórca, którego artystyczna wszechstronność i aktywność same w sobie stanowią muzyczną metaforę: to polifonia stylistyczna, harmonijne współbrzmienie współczesności i tradycji, z rozmachem rozpisana partytura muzycznych zainteresowań.

"Pod strzechy" w największym stopniu trafiła muzyki filmowa naszego gościa. On sam z rozrzewnieniem wspominał czasy, gdy ścieżka dźwiękowa do "Ogniem i mieczem" rozeszła się w nakładzie 200 tys. płyt. - W późniejszym latach te liczby spadały. Np. "Stara baśń" miała już 60 tys. sprzedanych egzemplarzy, potem 40 tys., a teraz w zasadzie już w ogóle nie wydaje się takich płyt. Był to więc jakiś zapis zmierzchu pewnej epoki - podkreślał Krzesimir Dębski.

Czyta także:

Jak przyznał kompozytor, swoją popularność wykorzystuje on do tego, by w czasie koncertów przemycać też współczesną muzykę poważną. - Gdy gramy coś lżejszego i znanego, wszyscy są zachwyceni. A gdy gramy muzykę współczesną, a tak robię, że mieszam programy, to twarze publiczności i muzyków w orkiestrze szarzeją. Potem dopiero im mówię, że słuchając tego koncertu automatycznie awansowali do elity kulturalnej naszego narodu, bo tylko 0,02 proc. Polaków słucha muzyki współczesnej - tłumaczył.

W czasie rozmowy Krzesimir Dębski m.in. zdradził kulisy powstania takich utworów jak "Pieśń Heleny" i II Koncert skrzypcowy.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Krzesimir Dębski (kompozytor, jazzman, aranżer)

Data emisji: 12.07.2020

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Chicagowskie historie Krzesimira Dębskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 15:20
W "Poranku Dwójki" słynny polski kompozytor opowiadał o tym, jak polska sztuka wypełniła kulturową lukę w Chicago i amerykańskim społeczeństwie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesimir Dębski: "To opera o człowieku strąconym w dół"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 08:00
- Ta opera mówi właśnie o losie człowieka, który wpadł w nieszczęścia, a potem wydobywa się z tego upadku. Po pandemii to będzie temat nośny i bardziej zrozumiały - mówił o swoim nowym utworze, który nie ujrzał jeszcze światła dziennego, kompozytor Krzesimir Dębski.
rozwiń zwiń