Agnieszka Franków-Żelazny: muszę się na chwilę zatrzymać

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 11:30
- To jest bardzo dobry moment w moim życiu. Zdobyłam już mnóstwo doświadczeń, nie tylko czysto muzycznych, ale również organizacyjnych, w kontaktach międzyludzkich. Potrzebuję czasu, aby przyjrzeć się sobie i temu, co się wokół dzieje - mówiła na antenie Dwójki Agnieszka Franków-Żelazny, chórmistrzyni i wykładowczyni.
Agnieszka Franków-Żelazny
Agnieszka Franków-ŻelaznyFoto: Gość Niedzielny/Forum

Gościem Cafe "Muzy" była Agnieszka Franków-Żelazny, do niedawna dyrektor artystyczna Chóru Narodowego Forum Muzyki i profesor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Lionel Sow shutterstock 1200.jpg
"Razem stworzymy coś wspaniałego". Lionel Sow o chórze NFM

Agnieszka Franków-Żelazny rozpoczynała karierę w Chórze Mieszanym Liceum Ogólnokształcącego w rodzimych Głubczycach, następnie związana była z wrocławskimi chórami akademickimi. W roku 2000 założyła Kameralny Chór Akademii Medycznej, z którym w ciągu kilkunastu lat zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach w kraju i za granicą.


Posłuchaj
91:20 2021_10_17 10_00_19_PR2_Cafe_Muza.mp3 Agnieszka Franków-Żelazny wspomina i mówi o swoich planach na przyszłość (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Od 2006 roku, czyli od początku istnienia zespołu, była dyrektorem artystycznym Chóru Narodowego Forum Muzyki, a od 2013 roku Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, którego jest pomysłodawczynią. W 2013 roku była przez pewien czas opiekunem artystycznym Chóru Polskiego Radia, reaktywując zespół i wprowadzając go na powrót na polską scenę muzyczną.

Obecnie Agnieszka Franków-Żelazny przewodniczy jury dwóch konkursów organizowanych w ramach Forum "Wrocław Miastem Muzyki".

Jak wspominała, pożegnanie z Chórem Narodowego Forum Muzyki 30 września było piękne. - Wykonaliśmy utwory, które towarzyszyły nam przez ten czas, wszystkie z nich były melancholijno-sentymentalne, serce mi to podpowiedziało. Czułam, że zostało wyśpiewane te nasze 15 lat, naszą wspólną historię. Początkowo byli tu głównie wrocławianie, później dołączali do nas śpiewacy z całej Polski. Publiczność również wiedziała, na jaki koncert przychodzi, czułam się otoczona niezwykłą dobrą energią. Było tam wiele osób, które w różny sposób tworzyły przestrzeń do tego, żebym przez 15 lat mogła z tym chórem pracować.

Czytaj też:

Zaznaczyła, że stworzenie chóru było pomysłem dyrektora Narodowego Forum Muzyki Andrzeja Kosendiaka. - Tworzenie takiego zespołu od podstaw było dużym wyzwaniem. Dwa lata temu wspólnie zdecydowaliśmy, że to będzie moja ostatnia kadencja. Chór NFM chciał iść drogą orkiestr zawodowych, wizja artystyczna towarzyszy zespołowi przez jakiś czas. Dla dalszego rozwoju następuje zmiana dyrektora, doszliśmy do wniosku, że po 15 latach nadszedł na to czas - mówiła.

Przypomniała także występy chóru Narodowego Forum Muzyki w londyńskiej Royal Albert Hall. - Podczas BBC Proms najbardziej uderzające dla mnie było spotkanie z tak żywiołowo reagującą publicznością. Tam po raz pierwszy spotkałam się z odbiorcami skandującymi, którzy przynoszą swoje krzesełka turystyczne, aby rozłożyć się na poziomie "0" i uczestniczyć w koncercie na najwyższym poziomie artystycznym, w świątyni sztuki. U nas taka forma kojarzy się z biwakowym podejściem, a dla nich przeżywanie muzyki jest doświadczeniem mistycznym, te zewnętrzne aspekty nie mają tu zupełnie żadnego znaczenia. 

Opowiedziała również o swych planach na przyszłość. - Od 2013 roku prowadzę projekt edukacyjny Polski Narodowy Chór Młodzieżowy. To nie jest typowy zespół, od 2015 roku funkcjonuje jako Akademia Chóralna, mam wielką satysfakcję z prowadzenia tego ogólnopolskiego programu edukacyjno-artystycznego. Jest on organizowany przez Narodowe Forum Muzyki, tam mamy swoją bazę i biuro. Od 2004 roku pracuję w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a od października tego roku również w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie - powiedziała Agnieszka Franków-Żelazny.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Agnieszka Franków-Żelazny (była dyrektor artystyczna Chóru Narodowego Forum Muzyki, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu)

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Szymon Godziemba-Trytek: ta muzyka to alternatywa dla codzienności

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:11
- To, co szczególnie pasjonuje mnie w muzyce sakralnej to sama próba zmierzenia się z możliwością takiej interpretacji tekstów, która podejmuje się przeniesienia tych treści w wymiar ludzkich trosk; wyzwań, jakie przed nami stawia sfera sacrum, wiara czy ta przestrzeń, którą nazywa się sferą duchową - mówił w Dwójce kompozytor młodego pokolenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Wojnarowski: moja przygoda chóralna trwała 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 12:00
- Ojciec był organistą, w domu był fortepian, jako mało dziecko interesowałem się tym dużym instrumentem. Ojciec prowadził też chór parafialny, moją uwagę zwracało to, że każda grupa głosowa śpiewała inną melodię, a razem to się ładnie zgadzało - tak o początkach swego zainteresowania muzyką mówił na antenie Dwójki Henryk Wojnarowski, znakomity dyrygent.
rozwiń zwiń