Maciej Grzybowski: długo pracowałem na decyzję o rezygnacji z fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 13:34
- W ubiegłym roku sprzedałem fortepian. Przestało mnie interesować granie na nim. Stoi za tym pewne "zużycie materiału", jakim sam jestem. Może to kwestia wieku? Mam 53 lata, więc to może śmiesznie brzmi, ale od dawna czułem pewne przeciążenie. Po prostu postawiłem parafkę pod tekstem, który już dawno napisałem - mówił w Dwójce szef artystyczny festiwalu TRZY-CZTE-RY.
Maciej Grzybowski
Maciej GrzybowskiFoto: Paweł Supernak/PAP

f57106c6_Blechaz_Rafal023_c_Marco_Borggreve_web.jpg
Rafał Blechacz: artysta musi czuć interakcję z publicznością

Maciej Grzybowski to ceniony pianista i kameralista. Jest laureatem m.in. nagrody głównej i nagrody specjalnej w Konkursie Muzyki XX Wieku dla Młodych Wykonawców, zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej w 1992 roku. W 1998 roku, w okresie występów w zespole Nonstrom, zdobył nagrodę specjalną na IV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Düsseldorfie.

Na swoim koncie ma także płyty solowe: z utworami Jana Sebastiana Bacha, Albana Berga, Pawła Mykietyna, Arnolda Schönberga oraz Pawła Szymańskiego (Universal Music Polska, 2004) oraz z kompozycjami Szymańskiego (EMI Classics, 2006). Pod koniec 2013 roku brytyjskie wydawnictwo muzyczne Tocatta Classics wydało album poświęcony muzyce Andrzeja Czajkowskiego, z nagraniem II Koncertu fortepianowego w wykonaniu Grzybowskiego.


Posłuchaj
61:31 2021_11_21 10_00_03_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z Maciejem Grzybowskim (Cafe "Muza"/Dwójka) 

Podjęta w ubiegłym roku decyzja o rezygnacji z fortepianu, jak sam podkreślał w audycji Cafe "Muza", jest ostateczna i nieodwołalna. - Długo na nią pracowałem - powiedział.

Gość Dwójki przyznał, że nie wyklucza, że w przyszłości siądzie jeszcze do klawiatury, ale już elektronicznej. - Zawsze mnie interesowało komponowanie, takie dla siebie samego. Muzyka kojarzy mi się raczej z twórczością, a nie z odtwórczością. Na razie jednak nie mam takiej naglącej potrzeby - stwierdził.

Czytaj także:

Od 13 listopada trwa 6. Festiwal "TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje", którego Maciej Grzybowski jest dyrektorem artystycznym. - Dwa koncerty już za nami: recital Uli Kryger i Rysia Alzina oraz Radka Sobczaka. Przed nami jeszcze zespół Triartet, który odnawia repertuar zespołu Nonstrom. Będzie też Trampolina Młodych, gdzie prezentujemy młodych ludzi, orkiestra AUKSO z repertuarem "strawińsko-śląskim", występ zespołu Meccore z Miłoszem Pękalą i recital utworów klawiszowych Pawła Szymańskiego. I na koniec trochę większy zespołowo koncert z muzyką Tadeusza Wieleckiego, Andrzeja Czajkowskiego, Pawła Mykietyna i Ryszarda Alzina - wymieniał.

Współorganizatorem 6. Festiwalu TRZY-CZTE-RY jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Maciej Grzybowski (pianista, dyrektor artystyczny festiwalu TRZY-CZTE-RY, dziennikarz, publicysta, animator i organizator życia muzycznego, popularyzator współczesnej polskiej muzyki)

Data emisji: 21.11.2021

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Anna Ciborowska: chcę wydobyć Marię Szymanowską z niebytu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 18:00
- Im dłużej gram, zwłaszcza jej preludia, tym bardziej odkrywam, jak wiele ze struktur, które ona u siebie wprowadziła, zapowiada pewne struktury u Chopina i to nie tylko w sensie stylistycznym, ale również w sensie pianistycznym. Maria Szymanowska jest naprawdę niedocenioną kompozytorką - mówiła w Dwójce pianistka Anna Ciborowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Lisiecki: w muzyce jest jak w życiu, nie wiadomo, co czeka za rogiem

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 14:00
- Cieszę się, że nigdy nie brałem udziału w Konkursie Chopinowskim. To jest wspaniała okazja dla tych, którzy tam startują, jednak jest jedno "ale", konkurs muzyczny to nie olimpiada sportowa, na której widać, kto był najszybszy albo najsilniejszy. W muzyce to jest bardzo subiektywne i ja nie nigdy nie lubiłem być poddawany takiej presji - mówił w Dwójce pianista Jan Lisiecki. 
rozwiń zwiń