Dawid Runtz: dziś studia u prof. Wita procentują [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 12:10
- Nie do opisania są emocje, które towarzyszyły mi podczas pierwszego spotkania z prof. Witem. Zadyrygowałem fragment II Symfonii Beethovena bez muzyki. Profesor siedział w ciszy, nasza wyobraźnia tworzyła tę symfonię - opowiadał w kolejnym wydaniu audycji Cafe "Muza" Dawid Runtz, wybitny dyrygent młodego pokolenia. 

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

  • Dawid Runtz rozpoczął naukę od pianina, potem przyszedł czas na flet, komponowanie i dyrygenturę.
  • Doskonały słuch okazał się przeszkodą w nauce czytania nut.
  • Talent dyrygencki Dawida Runtza rozpoznali pedagodzy ze średniej szkoły muzycznej.

Wszystko zaczęło się od fortepianu, a ściślej od pianina, które początkowo miało w domu państwa Runtzów spełniać rolę ozdobnego mebla w salonie. Jednak bardzo szybko zainteresował się nim mały Dawid. - W wieku sześciu lat zacząłem grać, trochę uczył mnie tata - opowiadał nasz gość. - A kiedy w wieku siedmiu lat poszedłem do szkoły muzycznej, potrafiłem już sam wykonywać proste rzeczy.

Świetny słuch - małym problemem

Maestro ma świetny słuch, co znacząco opóźniło naukę czytania nut. - To było z jednej strony moim dużym atutem, z drugiej - małym problemem - nie krył. - Bardzo późno zacząłem czytać nuty. Na pierwszym stopniu szkoły muzycznej, kiedy byłem na fortepianie, nie mogłem zrozumieć tego systemu - opowiadał. - W związku z tym przerwałem naukę i po paru latach poszedłem raz jeszcze do szkoły muzycznej. Tym razem na flet.

Z wiekiem zawiłości partytur stawały się jaśniejsze, a porzucony fortepian pozostał wielką miłością Dawida Runtza. - Gram sobie symfonie dla przyjemności, kocham ten instrument - wyznał. - Fortepian to jest bogactwo harmonii, dźwięków, kolorów.

Marzenie o komponowaniu

Nie tylko fortepian, nie tylko flet, ale także pisanie utworów jest na liście zainteresowań dyrygenta. - W dzieciństwie to było moje główne marzenie. Chciałem zostać kompozytorem - zaznaczył. - W wieku 12-15 lat napisałem kilkanaście, kilkadziesiąt nawet aranżacji na instrumenty, orkiestry dęte - pewnie z inspiracji taty, który jest trębaczem.

Czytaj także:

- Przyszedł też moment, że zapragnąłem spróbować swoich sił w kompozycji. Napisałem utwór na konkurs kompozytorski organizowany na Miodowej z okazji urodzin Fryderyka Chopina (2010) i tam zdobyłem pierwszą nagrodę. Na poważnie zacząłem wówczas myśleć o komponowaniu - wspominał Dawid Runtz. - Ale przyszedł inny pomysł, który podsunęli mi nauczyciele w Liceum Muzycznym w Gdańsku: dyrygentura w Warszawie i wymarzona klasa prof. Antoniego Wita.


Posłuchaj
59:40 2022_01_09 10_00_07_PR2_Cafe_Muza.mp3 Dawid Runtz, wybitny dyrygent młodego pokolenia, o swojej artystycznej drodze (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Dawid Runtz w 2016 roku ukończył studia w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Antoniego Wita. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka podczas mistrzowskich kursów dyrygenckich. Umiejętności rozwijał też w ramach Riccardo Muti Italian Opera Academy w Rawennie, prowadzonej przez światowej sławy dyrygenta maestro Riccardo Mutiego, obecnego dyrektora Chicago Symphony Orchestra.

Ukończył także prestiżowe kursy dyrygenckie prowadzone przez Daniele Gattiego z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W sierpniu 2018 roku doskonalił umiejętności dyrygenckie podczas Festiwalu Tanglewood w Stanach Zjednoczonych, organizowanego przez Boston Symphony Orchestra.

W 2017 zadebiutował w Japonii podczas Pacific Music Festival w Sapporo, na zaproszenie dyrektora artystycznego festiwalu Valery'ego Giergieva. W tym samym roku otrzymał zaproszenie na prestiżowe kursy dyrygenckie z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie.

Od grudnia 2017 roku piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej. W styczniu 2021 roku został szefem Zagreb Philharmonic Orchestra w Chorwacji.

(opis ze strony internetowej Polskiej Opery Królewskiej)  

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Dawid Runtz (dyrygent)

Data emisji: 9.01.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Małgorzata Małaszko: laureaci Diamentowej Batuty mają wielkie zasługi dla muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 17:00
- To wielkie wydarzenie. Wszystkie tego rodzaju nagrody to ważny moment w historii Polskiego Radia. W 1995 roku jako pierwszy Diamentową Batutą został uhonorowany Jan Krenz, w tym samym roku tą nagrodą wyróżniono Stefana Rachonia, to zestawienie nie jest przypadkowe - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 PR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najsłynniejsza polska dyrygentka. Duczmal: już jako dziecko zauważyłam, że orkiestra daje wiele barw

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 10:00
- Kiedy ja rozpoczynałam swoją działalność jako dyrygentka, kobiety były bardzo nielicznymi wyjątkami w tym zawodzie. Dziś jest nas trochę więcej - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Duczmal, dyrygentka.
rozwiń zwiń