Marek Janowski: nowa siedziba Sinfonii Varsovii zmieni Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 21:03
- Trzymam mocno kciuki za nową siedzibę, której otwarcie jest coraz bliżej. Jestem pewien, że jej pojawienie się zmieni Warszawę. Mam nadzieję, że prace się nie opóźnią, że akustyka sali będzie wspaniała, i że wzbogaci tutejszą społeczność muzyczną - mówił urodzony w Polsce niemiecki dyrygent, który poprowadził urodzinowy koncert Sinfonii Varsovii w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Marek Janowski
Marek JanowskiFoto: Matthias Rietschel/PAP/DPA

Nie bez powodu to właśnie Marek Janowski został zaproszony przez warszawski zespół do wspólnego świętowania rocznicy. - Muszę powiedzieć, że nawiązała się pomiędzy nami nić porozumienia. Mamy podobne spojrzenie na muzykę, i dlatego chętnie współpracuję z tym zespołem - podkreślał maestro.


Posłuchaj
09:32 Dwójka Letnia promenada 16.09.2021 janowski.mp3 Rozmowa z maestro Markiem Janowskim (Letnia Promenada/Dwójka) 

Także sama Warszawa to w jego życiu miasto szczególne. - Łączy mnie z Warszawą bardzo silna więź. Urodziłem się tutaj, ale wychowywałem w Niemczech – czuję się Niemcem, nie znam ani słowa po polsku. Mimo to za każdym razem kiedy tu wracam, czuję się coraz bardziej związany z tym miejscem. Ciągle zastanawiam się nad tym, co by było, gdyby wojna nie wybuchła, gdybym tutaj został z rodziną - przyznał Marek Janowski.

forum-0424459972a.jpg
Nie żyje Elżbieta Markowska. "Wiedziała, o co należy walczyć"

Dyrygent ze smutkiem wspominał zmarłą na początku tego roku Elżbietę Markowską, byłą dyrektor PR2, z którą łączyła go muzyczna przyjaźń. - Przez wiele lat byłem dyrektorem muzycznym Orkiestry Filharmonicznej Radia Francuskiego w Paryżu. Przez jakiś czas, na prośbę francuskiego rządu, opiekowałem się także Francuską Orkiestrą Młodzieżową. Na zaproszenie Polskiego Radia przyjechaliśmy do Warszawy i to wtedy poznałem Elżbietę. Miałem wrażenie, że od razu zapałała do mnie sympatią. To również ona nalegała, bym poprowadził koncert poświęcony pamięci Witolda Lutosławskiego. Bardzo przeżyłem jej śmierć - podkreślał.

Jak sam o sobie mówi, Marek Janowski czuje się spadkobiercą tzw. starej niemieckiej tradycji muzycznej. - To na niej się wychowywałem, to ona jest dla mnie punktem odniesienia. Biorąc pod uwagę mój wiek, myślę, że mogę być już jednym z ostatnich przedstawicieli tej "dawnej" szkoły - stwierdził.

W przerwie czwartkowej (16.09) transmisji z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wysłuchaliśmy także rozmowy Beaty Stylińskiej z Januszem Marynowskim, dyrektorem orkiestry Sinfonia Varsovia.


Posłuchaj
09:31 Letnia promenada 16.09.2021 marynowski.mp3 Janusz Marynowski o urodzinach Sinfonii Varsovii (Letnia promenada/Dwójka) 

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Marek Janowski (dyrygent)

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 19.00

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

pg

Czytaj także

Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. "Wzmacniamy związek orkiestry z Warszawą"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 10:00
- W tym roku zaprojektowaliśmy festiwal bardzo gęsto, w związku z tym w każdy wtorek, czwartek, sobotę i niedzielę na ul. Grochowskiej będą się odbywały koncerty. Będąc miejską instytucją kultury zaprezentujemy dzieła kompozytorów związanych z Warszawą, a to wspaniały repertuar - mówił dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski o szczegółach kolejnej odsłony festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sinfonia Varsovia. Eksperymentalny wtorek z muzykami Ensemble Kompopolex

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 11:00
- Nowe technologie są bardzo obecne w naszym repertuarze. Będą też obecne podczas koncertu w cyklu "Eksperymentalne wtorki" w Sinfonii Varsovii. Korzystamy nie tylko ze swoich instrumentów, ale także z różnych technologicznych zabawek. Zapraszamy do tego, by koncert przeżywać za pomocą innych bodźców - mówił w Dwójce Rafał Łuc, członek trio Ensemble Kompopolex.
rozwiń zwiń