Piotr Moss: Jerzy Maksymiuk mówił, że piszę przeciwko dyrygentowi

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 13:00
- Jerzy Maksymiuk mówił, że to jest bardzo trudne dla dyrygenta, że ja piszę trochę przeciwko dyrygentowi, że dużo zmieniam, że tam pojawia się metrum i 5/8, i 2/4. No co zrobić, ja to tak czuję - mówił w Dwójce Piotr Moss. Kompozytor odwiedził nas tuż po swoim koncercie z okazji 75. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej.
Piotr Moss
Piotr MossFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński
  • Piotr Moss, jeden z najznakomitszych polskich kompozytorów, w tym roku kończy 75 lat.
  • 17 lutego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbył się jubileuszowy koncert z jego muzyką. Wykonała ją Sinfonia Iuventus, którą poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk.
  • W programie znalazły się dwa dzieła orkiestrowe i koncert fletowy, w którym partię solową wykonał Łukasz Długosz.

Z okazji swoich 75. urodzin, a także 55-lecia pracy artystycznej, Piotr Moss przygotował prawdziwą muzyczną ucztę. Program jego jubileuszowego koncertu obejmował trzy utwory kompozytora:

  • Suita na orkiestrę "Zoo"
  • Koncert na flet i orkiestrę "Masques"
  • V Symfonia "La Bizarre"

Piotr Moss: nie piszę na złość

Dzień po koncercie Piotr Moss odwiedził Dwójkowe studio, gdzie przyznał, że utwory te stanowiły nie lada wyzwanie dla orkiestry złożonej z młodych muzyków.

- To był koncert bardzo trudny, nowe utwory nieznane orkiestrze. Jerzy Maksymiuk, który nas odwiedzał w czasie prób, co było dla nas wszystkich zresztą bardzo miłe, mówił, że to jest bardzo trudne dla dyrygenta, że ja piszę trochę przeciwko dyrygentowi, że dużo zmieniam, że tam pojawia się metrum i 5/8, i 2/4. No co zrobić, ja to tak czuję - mówił kompozytor. - Wydaje mi się, że każdy artysta dąży do jakiejś szczerości wypowiedzi i przecież się nie pisze na złość wykonawcom czy dyrygentom - dodał.

Grażyna Bacewicz radzi Mossowi

Piotr Moss przyznał jednak, że ważne są zarówno szczerość artystyczna, jak i to, by pisać dzieła przyjazne dla wykonawców. Jak wspomniał, gdy współpracował z wielką kompozytorką Grażyną Bacewicz, ta już na pierwszej czy drugiej lekcji dała mu ważną radę: "Słuchaj, nie rezygnuj z tego, co chcesz napisać, ale pisz zawsze tak, żeby muzyk lubił to grać. Jak nie będzie lubił tego grać, to nie będą grali twojej muzyki".

Jak "Wyzwolenie" wpłynęło na "Maski"

Kompozytor na antenie Dwójki opowiedział również o pracy nad koncertem "Maski", na który ogromny wpływ miała jego inna kompozycja - muzyka do "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego przygotowywanego przez Teatr Polskiego Radia.

- Ta muzyka z "Wyzwolenia" nagle weszła mi do tego koncertu i nagle mi uświadomiła, że to jest walka Konrada z maskami. Dlatego nadałem temu koncertowi tytuł "Maski", bo kiedy muzyka teatralna pod koniec pracy nad koncertem zaczęła wchodzić mi niejako w jego kształt, to zrozumiałem, że ja muszę z tego skorzystać - wyjaśniał Piotr Moss. - Zresztą wczoraj spotkałem mojego kolegę ze studiów, który powiedział mi: "Słuchaj, to jest walka jednostki". W każdym razie wszyscy walczyli, dyrygent walczył ze zmiennymi aktami, Łukasz Długosz tak samo, ale przecież to wirtuozi - dodał.

Słuchowisko z muzyką Piotra Mossa dostępne jest na naszych stronach internetowych, można go posłuchać TUTAJ.


Posłuchaj
58:58 2024_02_18 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Piotr Moss: Jerzy Maksymiuk mówił, że piszę przeciwko dyrygentowi (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Między Polską a Francją

Piotr Moss urodził się w Bydgoszczy. Dzieciństwo spędził w Toruniu. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz u Nadii Boulanger w Paryżu. W Paryżu zamieszkał w 1981 roku. Przyjął obywatelstwo francuskie. Od lat mieszka w Warszawie.

Piotr Moss - bogata twórczość

Piotr Moss jest autorem licznych kompozycji orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella czy wokalno-instrumentalnych. Znany jest także jako twórca muzyki teatralnej, rozrywkowej i filmowej. Współpracował również z France Culture i France Musique oraz Polskim Radiem jako autor muzycznych audycji. Jego dzieła są znane i grywane nie tylko w Europie, ale też m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kolumbii i Południowej Afryce.

Czytaj także:

"Jeden z największych erudytów"

Kompozytor w 2009 roku uhonorowany został nagrodą specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 60. rocznicy urodzin i 40-lecia pracy artystycznej. Jest także odznaczony medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

- Piotr Moss to jeden z największych erudytów i najważniejszych polskich kompozytorów. Symfonia to jego ukochane dziecko, dedykował ją znakomitej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ten koncert jest tak skonstruowany, aby pokazać całą paletę kompozytorskich możliwości naszego jubilata - mówił w Dwójce dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk, zapowiadając koncert.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Karol Furtak

Gość: Piotr Moss (kompozytor)

Data emisji: 18.02.2024

Godzina emisji: 10.00

mgc/wmkor

Czytaj także

Witold Lutosławski: nie chcę komponować wciąż tego samego, mam ciągły głód świeżości

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 06:01
– Nie powróciłem do tej samej formy, w której napisałem II Symfonię, III Symfonię, Kwartet smyczkowy i tyle innych utworów. Dlaczego? Bo mi się to znudziło – mówił w Polskim Radiu Witold Lutosławski, kompozytor, który nie raz zaskakiwał odbiorców i krytyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirosław Jacek Błaszczyk: pokażemy całą paletę kompozytorskich możliwości Piotra Mossa

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 17:30
- Piotr Moss to jeden z największych erudytów i najważniejszych polskich kompozytorów. Symfonia to jego ukochane dziecko, dedykował ją znakomitej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ten koncert jest tak skonstruowany, aby pokazać całą paletę kompozytorskich możliwości naszego jubilata - mówił w Dwójce dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk. W sobotę 17 lutego o 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbędzie się jubileuszowy koncert z muzyką Piotra Mossa.
rozwiń zwiń