Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego. "Pod koniec napięcie było już bardzo wysokie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 11:30
- To duży wysiłek, żeby się wciąż mobilizować. Gdy ktoś zaczyna grać i od razu widać, że ten człowiek ma coś do powiedzenia od siebie, że operuje dźwiękiem, że jego fraza jest przekonująca, to łatwo jest słuchać. Gorzej, gdy zaczyna się taka standardowa produkcja i myśli zaczynają gdzieś uciekać – mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury podczas eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 
Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca Jury oceniającego uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca Jury oceniającego uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka ChopinaFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Posłuchaj
87:17 2021_07_25 10_00_17_PR2_Cafe_muza.mp3 Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń podsumowuje eliminacje XVIII Konkursu Chopinowskiego (Cafe "Muza"/Dwójka) 
Joanna Goranko 1200.jpg
Wyniki eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego

W piątek (23.07) zakończyły się eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Przez 12 dni, podczas trwających po kilka godzin sesji porannych i popołudniowych, jury przesłuchało 151 uczestników z całego świata. Do I etapu Konkursu zakwalifikowało się 87 pianistów, w tym szesnaścioro z Polski.

Eliminacje do XVII Konkursu Chopinowskiego w Dwójce >>>>

- Trudno mi jest tak od razu się zresetować, bo przez te 12 dni byłam w ciągłym napięciu. Właściwie to wyciągnęliśmy pewne wnioski na przyszłość, jeśli chodzi o preeliminacje. Wszyscy bardzo ciężko odczuli ten etap. Myślę, że też dla słuchaczy też byłoby ciekawiej, gdyby wybór utworów był trochę szerszy - podkreślała prof. Katarzyna Popowa-Zydroń.

Czytaj także:

Monotonia w prezentowanym przez uczestników repertuarze to właśnie coś, na co skarżyła się przewodnicząca jury. - Szczególnie Ballada f-moll i Fantazja f-moll to były hity tych eliminacji. To są na razie przede wszystkim moje przemyślenia, ale wydaje mi się także, że wybór dwóch etiud wygląda trochę szkolnie. Z drugiej strony różne inne miniatury, oprócz Mazurków i Nokturnów, można było o wiele bardziej dołożyć do tego repertuaru - tłumaczyła.

- Piękne są na przykład mniejsze Polonezy, które nie wchodzą w Konkurs, a przecież też dają pojęcie o wyczuciu polskości tej muzyki. Myślę, że będziemy jeszcze o tym rozmawiać w gronie organizatorów - dodała profesor Popowa-Zydroń.

Piotr Paleczny 1200.jpg
Piotr Paleczny: jako pianista dokładnie czuję to, co oni czują

W dalszej części audycji zdradziła ona m.in. różne tajniki praca jurora podczas tak dużego wydarzenia jak zakończone eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego.

***

Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń jest nie tylko utytułowaną artystką, lecz także znakomitą pedagog. Wśród jej uczniów znaleźli się m.in. Rafał Blechacz, zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego, oraz Paweł Wakarecy. Pianistka nie kryje, że jej wychowankowie stają się czasem jej mistrzami.

Profesor Popowa-Zydroń to artystka pochodzenia bułgarskiego, ukończyła studia w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. W latach 70. uczestniczyła w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, podczas których zdobywała nagrody i wyróżnienia (m.in. wyróżnienie na IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie).

Gość audycji Cafe "Muza" zajmuje się przede wszystkim pedagogiką fortepianową. Jest profesorem i kierownikiem katedry fortepianu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. 

Za swoje osiągnięcia w dziedzinie muzyki otrzymała wiele odznaczeń państwowych, m.in. medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. 

Zobacz zapowiedź audycji:

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

ProwadziłAndrzej Sułek

Gość: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (przewodnicząca jury podczas eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego)

Data emisji: 25.07.2021

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - dzień 2. "Co najmniej wobec dwójki uczestników oczekiwania były duże"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:45
- Mieliśmy pełny przekrój kulturowy, bardzo duży rozrzut szkół pianistycznych, a także spore emocje. W stosunku do co najmniej dwójki uczestników tych przesłuchań były także spore oczekiwania, bo to pianiści, którzy już w jakimś stopniu poprzedzeni byli sławą - podsumowywał sesję wieczorną drugiego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek. Tym razem wśród uczestników nie było nikogo z Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wiek przekłada się na dojrzałość artystyczną"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 19:00
- Nikolay Khozyainov, rosyjski pianista wraca po 11 latach, brał udział w konkursie w roku 2010 i doszedł w nim do finału. Wówczas był bardzo młody. Wtedy, po pierwszym etapie miał najwyższą punktację, ale w finale był dopiero ósmy. Reprezentant Rosji, to jeden ze spektakularnych powrotów na Konkurs Chopinowski. Oklaski trwały długo, to pierwszy przypadek w sesjach przedpołudniowych, kiedy pianista, który wyszedł wrócił, by jeszcze raz się ukłonić - relacjonował w Programie 2 Polskiego Radia poranną sesję piątego dnia Eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego Marcin Majchrowski.
rozwiń zwiń