Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - dzień 2. "Polka jakby rozgrzewała się z utworu na utwór"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 19:46
- Występ Aleksandry Hortensji Dąbek przebiegał z różnym szczęściem, jakby rozgrzewała się z utworu na utwór - mówił Marcin Majchrowski w ramach podsumowania sesji porannej drugiego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Obok Polki wystąpiły jeszcze trzy inne pianistki (Stephanie Draughon, Hsin-Yu Duan i Martina Consonni) oraz jeden pianista - Mateusz Duda.
Aleksandra Hortensja Dąbek
Aleksandra Hortensja DąbekFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Posłuchaj
23:31 Dwójka eliminacje 13.07.2021.mp3 Drugi dzień eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego, sesja poranna - podsumowanie (Dwójka) 
byrdy 1200.jpg
Ruszyły eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ze względu na pandemię XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski został przełożony o rok. Jego inauguracja zaplanowana jest na 2 października tego roku. Długo wyczekiwane eliminacje rozpoczęły się w poniedziałek 12 lipca w Filharmonii Narodowej i transmitowane są na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia (transmisja dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina).

Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Dwójce >>>

Od 12 lipca, podczas eliminacyjnych sesji przesłuchań, młodzi artyści prezentują przygotowany przez siebie program w dwóch etapach dziennych: porannym (od godz. 10.00) i wieczornym (początek o godz. 17.00). Łącznie w eliminacjach, które potrwają do 23 lipca, udział weźmie 152 pianistów z całego świata.

Czytaj także:

Polacy zakwalifikowani do eliminacji (kolejność alfabetyczna): Łukasz Byrdy, Aleksandra Hortensja Dąbek, Mateusz Duda, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Eryk Parchański, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Mateusz Tomica, Jacek Wendler, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński, Maciej Wota.

Eliminacje poprzedziła gratka dla melomanów - w niedzielę 11 lipca zostały wybrane konkursowe fortepiany

Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

Organizatorem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Relacja z wyboru fortepianów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:00
12 lipca rozpoczęły się Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, podczas których 152 pianistów z całego świata współzawodniczy o zakwalifikowanie do I etapu konkursu. Zmagania młodych artystów, które potrwają do 23 lipca, można oglądać dzięki transmisji wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Pianistom towarzyszą olbrzymie emocje"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:00
- Od samego początku najważniejsi są artyści. Już teraz składamy im hołd, zwłaszcza w tym trudnym czasie, bo dla wielu to pierwszy moment od ponad roku, kiedy będą mogli wystąpić przed publicznością - mówił dr Artur Szklener o rozpoczynających się eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zmagania młodych artystów, które potrwają do 23 lipca, będzie można oglądać dzięki transmisji wideo na stronie radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Leonora Armellini: czekałam na ten moment 11 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 18:49
- Czuję presję związaną z tym, że to mój drugi Konkurs Chopinowski. Bardzo zależało mi jednak na udziale, dojrzałam przez ten czas - mówiła Leonora Armellini po swoim występie w eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Włoszka zainaugurowała przesłuchania młodych pianistów w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń