"Wiek przekłada się na dojrzałość artystyczną"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 19:00
- Nikolay Khozyainov, rosyjski pianista wraca po 11 latach, brał udział w konkursie w roku 2010 i doszedł w nim do finału. Wówczas był bardzo młody. Wtedy, po pierwszym etapie miał najwyższą punktację, ale w finale był dopiero ósmy. Reprezentant Rosji, to jeden ze spektakularnych powrotów na Konkurs Chopinowski. Oklaski trwały długo, to pierwszy przypadek w sesjach przedpołudniowych, kiedy pianista, który wyszedł wrócił, by jeszcze raz się ukłonić - relacjonował w Programie 2 Polskiego Radia poranną sesję piątego dnia Eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego Marcin Majchrowski.
Nikolay Khozyainov
Nikolay KhozyainovFoto: W. Grzędziński/NIFC

Posłuchaj
16:30 Audycja specjalna Dwójka 16 lipiec 2021 17_00_04v1.mp3 Piąty dzień eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego, sesja poranna - podsumowanie (Dwójka)
 

 

W piątek (16.07) podczas porannej sesji eliminacyjnej usłyszeliśmy siedmiu wykonawców. Wśród nich znaleźli się: Nikolay Khozyainov, Hyelim Kim, Jun Ho Kim, Su Yeon Kim, Yurika Kimura, Aimi Kobayashi, Qi Kong

Od 12 lipca, podczas eliminacyjnych sesji przesłuchań, młodzi artyści współzawodniczą o zakwalifikowanie do I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pianiści prezentują przygotowany przez siebie program w dwóch etapach dziennych: porannym (od godz. 10.00) i wieczornym (początek o godz. 17.00). Łącznie w eliminacjach, które potrwają do 23 lipca, udział bierze 152 pianistów z całego świata.

W Jury zasiadają wybitni pianiści i pedagodzy, należący do elity światowej chopinistyki: Philippe Giusiano, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Dina Yoffe, Ludmil Angelov, Alberto Nosè, Marta Sosińska-Janczewska, Stefan Wojtas, a także znawca życia i twórczości Fryderyka Chopina John Rink. 


Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Pianistycznego im. F. Chopina w Dwójce >>>

Organizatorem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 16.07.2021

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego: łączy nas kult geniuszu Chopina

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 18:00
- Konkurs Chopinowski służy temu, żeby dzielić się ze światem tym, co mamy najwspanialszego, czyli Chopinem. Pomagają nam w tym wspaniali, młodzi pianiści - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Aleksander Laskowski, rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Pianistom towarzyszą olbrzymie emocje"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:00
- Od samego początku najważniejsi są artyści. Już teraz składamy im hołd, zwłaszcza w tym trudnym czasie, bo dla wielu to pierwszy moment od ponad roku, kiedy będą mogli wystąpić przed publicznością - mówił dr Artur Szklener o rozpoczynających się eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zmagania młodych artystów, które potrwają do 23 lipca, będzie można oglądać dzięki transmisji wideo na stronie radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń