César Guerra-Peixe​ - od serializmu do brazylijskiej muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 12:00
Za nami spotkanie z legendą brazylijskiej muzyki współczesnej, jaką był żyjący w XX wieku César Guerra-Peixe​. Ten kompozytor, a także skrzypek, przeszedł w swoim życiu ciekawą muzyczną drogę.
Zapraszamy na spotkanie z muzyką z dalekiej Brazylii
Zapraszamy na spotkanie z muzyką z dalekiej BrazyliiFoto: Shutterstock/em_concepts

Urodzony w Petropolis brazylijski kompozytor, skrzypek, pedagog i naukowiec Cesar Guerra-Peixe (1914-1993) zaczął grać na skrzypcach dość późno, bo dopiero w wieku 11 lat. W 1931 roku rozpoczął studia harmonii w Escola Nacional de Música w Rio de Janeiro, mieście, w którym w latach 1938-1943 studiował kompozycję pod kierunkiem Newtona Pádui w Conservatório Brasileiro.

W 1944 nawiązał kontakt z kompozytorem serialistą Hansem-Joachimem Koellreutterem. Serializm był rodzącą się w tamtych latach techniką kompozytorską zakładającą uporządkowanie elementów dzieła muzycznego za pomocą tzw. serii. 

Koellreutter wywarł duży wpływ na twórczość Césara Guerry-Peixe. Jednak już w 1949 roku kompozytor porzucił serializm i rozpoczął badania nad muzyką ludową w północno-wschodniej Brazylii, które opublikował w swojej książce "Maracatus do Recife".

Czytaj także: Wiele tożsamości latynoskiej klasyki

Za życia Guerra-Peixe grał w orkiestrach, pisał popularne utwory i aranżacje do audycji i nagrań, pracował w radiu. Badał muzykę ludową Brazylii i włączał ją do swojej twórczości. W swoim kraju jest najbardziej znany właśnie z późniejszych utworów w stylu narodowym. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród.

(wykorzystano materiały ze strony Sphinx Music)


Posłuchaj
119:48 2022_07_31 17_01_37_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 César Guerra-Peixe​ - od serializmu do brazylijskiej muzyki ludowej (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 31.07.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Adam Sztaba: muzyka jest jedna [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 14:00
- Dzielenie muzyki na gatunki to coś, przed czym zawsze przestrzegam. Uważam, że to kompletna bzdura i marnowanie czasu. Tak jak prof. Bartoszewski mówił o narzekaniu, że to jest kompletnie bezproduktywnie spędzony czas. Po co się zastanawiać, czy coś jest jazzem czy bluesem? Istotą jest to, co jest w tej muzyce i jak działa na publiczność - mówił w Dwójce Adam Sztaba, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Strobel: próbowałem uciec od muzyki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 13:10
- Dostałem wpis do książeczki wojskowej: "całkowity niedorozwój prawej kończyny górnej". Nie wiedzieli, że jestem gitarzystą... - wspominał w Dwójce Janusz Strobel, kompozytor, wirtuoz gry na gitarze, autor licznych piosenek należących do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. 
rozwiń zwiń