Janusz Stokłosa: mamy ambitne plany, o rutynie nie ma mowy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 19:00
- Gramy ponad 40 spektakli w miesiącu, to bardzo poważna cyfra, bardzo poważne zobowiązanie, to wielki wysiłek zespołu - mówił w Dwójce Janusz Stokłosa kierujący Teatrem Studio Buffo w stałym od lat tandemie z Januszem Józefowiczem.
Janusz Stokłosa zaprowadził polski musical na Broadway, zdobył Nagrodę Emmy i Fryderyka, jest twórcą muzyki teatralnej i filmowej. Komponuje, aranżuje, gra na fortepianie
Janusz Stokłosa zaprowadził polski musical na Broadway, zdobył Nagrodę Emmy i Fryderyka, jest twórcą muzyki teatralnej i filmowej. Komponuje, aranżuje, gra na fortepianieFoto: PAP/Adam Warżawa
  • Janusz Stokłosa - jeden z głównych twórców Studia Buffo - przekonywał, że teatr wciąż ma przed sobą wiele planów i bardzo prężnie działa
  • Jak opowiadał, za sukcesem teatru stoją młodzi artyści, których twórcy tej instytucji samodzielnie poszukują i kształcą
  • Wiosną ma nastąpić zmiana pokoleniowa w obsadzie kultowego musicalu "Metro", natomiast na jesień Studio Buffo szykuje kolejną premierę

Janusz Stokłosa to kompozytor, pianista, wydawca i producent muzyczny. Autor muzyki do ponad 200 spektakli teatralnych i filmów, który współpracował z większością teatrów w Polsce i wieloma prestiżowymi scenami w Europie.

"Metro" - szansa, by zaistnieć

Przełomem w jego artystycznej karierze było odejście z Teatru Ateneum i stworzenie - wspólnie z Januszem Józefowiczem - autorskiego musicalu "Metro" w 1991 roku.

- W Teatrze Ateneum, gdzie byłem kierownikiem muzycznym przez prawie 10 lat, byli fantastyczni artyści, dużo się działo, a ja mimo to zdecydowałem się porzucić tę szacowną instytucję tylko dlatego, żeby robić to, co mnie osobiście, Januszowi Stokłosie, da szansę zaistnieć w dużo ważniejszym dla mnie wymiarze - mówił artysta. - Tak powstało "Metro". Zostało ono obsadzone ludźmi, których nie było. Żadna szkoła artystyczna nie wypuszczała absolwentów, którzy mogliby spełnić nasze oczekiwania - przyznał gość Dwójki.

Jak wychować aktora musicalu

Jak podkreślił Janusz Stokłosa, jego teatr do dziś samodzielnie poszukuje talentów, a potem kształci tych najzdolniejszych młodych artystów.

- Kilka lat temu otworzyliśmy Studio Piosenki "Metro", to sieć szkół, klas w całej Polsce, w których szukamy narybku, nowych, młodych, fantastycznych artystów. Musimy sobie ludzi wychować w takim duchu, stylu i myśleniu, jakie nas interesuje. Musical jest dzisiaj bardzo modny, szkół musicalowych i uniwersytetów muzycznych są dziesiątki, a mimo to naszym zdaniem absolwenci tych kierunków nie nadają się do tego zawodu - przekonywał kompozytor.

Jak mówił, Studio Buffo ma przed sobą ambitne plany. - Chcemy wyjść z dużą premierą jesienią tego roku. O znużeniu, rutynie nie ma mowy. W marcu zamierzamy wymienić większość składu "Metra", będzie to już chyba szósta zmiana pokoleniowa. Na pewno się nie nudzimy - podsumował.


Posłuchaj
00:00 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura_2022_02_25-17-32-49.mp3 Janusz Stokłosa o kulisach działania kultowego Teatru Studio Buffo (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Janusz Stokłosa - artystyczna droga

Janusz Stokłosa debiutował w krakowskim Teatrze STU muzyką do spektaklu "Pacjenci" wg "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa. W 1979 roku skomponował muzykę do spektaklu "De Blijde Intrede van Christus in Brussel" wystawionego w Królewskim Teatrze Flamandzkim w Brukseli z okazji 1000-lecia miasta Brukseli. Od 1984 do 1990 roku był kierownikiem muzycznym w warszawskim Teatrze Ateneum.

W 1991 roku skomponował muzykę do słynnego musicalu "Metro", który został wystawiony w reżyserii i z choreografią Janusza Józefowicza. Muzyka była nominowana do broadwayowskiej Tony Award. Tak zaczęła się jego wielka kariera w teatrze.

Jak wspominał, goszcząc w Dwójce w 2019 roku, praca nad "Metrem" była intensywna, trudna i pionierska. - Chcieliśmy usłyszeć fajną, dobrze wykonaną muzykę, a przy tym obejrzeć teatr, który będzie dynamiczny, świeży. Stąd wszystko trzeba było zaczynać od początku - mówił.

- Trzeba było dyplomacji, zabiegów, przekonywania, by tych młodych ludzi z ostatnich zakątków kraju zwlec na wakacje do Warszawy - podkreślał Janusz Stokłosa, wspominając przesłuchania do musicalu i pierwsze spotkanie choćby z Katarzyną Groniec.


[wykorzystano materiały ze strony studiobuffo.com.pl]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Janusz Stokłosa (kompozytor, pianista, wydawca i producent muzyczny)

Data emisji: 25.02.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Agata Miklaszewska - mosiężna gwiazda

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 15:41
Musical "Metro", do którego napisała libretto, dziś wyznacza muzyczne standardy w Polsce. Na swoim koncie ma również teksty do takich znanych dzieł scenicznych jak "Romeo i Julia" czy "Kaj i Gerda - Baśń o Królowej Śniegu". Kim jest Agata Miklaszewska? Pisarka zdradziła, jak jej praca wygląda od kulis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Januszowi Stokłosie marzy się wykształcone muzycznie społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 19:53
Pianista i kompozytor przyrównał muzykę do sztuki pilotowania samolotów (sam jest doświadczonym pilotem - przyp. Red.) - Chodzi o to, żeby tylko wypełniać procedury, to znaczy nie być mądrzejszym od tego, co ktoś już kiedyś zapisał - wyjaśnia muzyk.
rozwiń zwiń