Czarny humor w kabarecie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 07:14
W audycji "Niemodne przyjemności" Roman Dziewoński przypomniał nam najlepsze polskie skecze i piosenki kabaretowe, których znakiem rozpoznawczym jest czarny humor.
Ignacy Gogolewski
Ignacy GogolewskiFoto: NAC

Rozpoczęliśmy od tekstu Jeremiego Przybory z muzyką Jerzego Wasowskiego w interpretacji Ignacego Gogolewskiego, zatytułowanego "Spotkamy się na tamtym świecie".

Następnie Edward Dziewoński zaprezentował monolog Sławomira Mrożka "Śledztwo", a Sylwia Różycka i Andrzej Poniedzielski wykonali piosenkę "Jak to Bóg". O szczegółach zdarzenia, które miało miejsce "W południe" w pewnym prowincjonalnym miasteczku opowiadał z kolei Wiesław Michnikowski.

W audycji usłyszeliśmy także kolejny odcinek cyklu Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, zatytułowany "List z trudnej sytuacji". Na koniec zabrzmiała "Buba" w brawurowym wykonaniu Bohdana Łazuki oraz "Będzie weselej" w interpretacji Barbary Wrzesińskiej, Krystyny Sieniewicz, Bronisława Pawlika, Bogumiła Kobieli i Ignacego Gogolewskiego.

***

Tytuł audycji: Niemodne przyjemności

Prowadził: Roman Dziewoński

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Bogusław Nowicki: życie to jest podróż

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 17:01
- Kiedyś, kiedy wymyśliłem sobie audycję "Piosenki z tekstem" (radiowa Trójka - dopisek red.) mieściłem tam piosenki, które chciały przekazać coś konkretnego - mówi autor i kompozytor Bogusław Nowicki. Wspomina, że były to bardzo ważne piosenki z życia politycznego, z walki z poprzednim systemem, które często miały zakaz publicznego odtwarzania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piwnica pod Baranami. "Enklawa wolności, kuźnia estradowych cnót"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 05:45
- Oszalałem, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem Piwnicę pod Baranami. Zdała mi się nieprawdopodobną feerią rozmaitych stylów artystycznych. To był bardzo kolorowy świat niesamowitej estetyki, która bombardowała oczy i porywała duszę – mówił w Polskim Radiu reżyser Janusz Kowalczyk, wieloletni współpracownik kabaretu.
rozwiń zwiń