Wojciech Kass: sięgnęły po mnie "Dzienniki" Máraiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 16:39
- Zawsze miałem przekonanie, że to nie ja sięgam po książkę, to książka sięga po mnie. Wielokrotnie się przekonałem, że dziwne są obroty losów książek i ludzi, dziwnie się splatają. Wydaje się, że to ty książkę rozpoznajesz i ty ją prześwietlasz, ale to ona ciebie rozpoznaje i ona ciebie otwiera - mówił w audycji "Literackie witaminy" Wojciech Kass, poeta, eseista, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
09:21 [ PR2]PR2 (mp3) 16 czerwiec 2020 16_46_23.mp3 Wojciech Kass poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Od przeszło 20 lat Wojciech Kass mieszka w leśniczówce i pracuje w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach. - Nie odczuwam pandemii albo odczuwam ją delikatnie. To dla mnie jak sen. Tym bardziej podziwiam ludzi, którzy są aktywnie zaangażowani w ratowanie tych, którzy znaleźli się na granicy śmierci - zaznaczył poeta.

- Od 23 lat jestem na kwarantannie, w pewnej samotni. Jestem może bardziej kustoszem drzew niż kustoszem muzeum - żartował. - Próbowałem nawet ostatnio zrobić inwentaryzację, które z drzew mogły zapamiętać Gałczyńskiego.

Krystyna Dąbrowska 1200 PAP.jpg
Krystyna Dąbrowska: opowiadania Flannery O’Connor są gęste jak poezja

Muzeum jest już otwarte i czeka na zwiedzających, będzie też miejscem wydarzeń kulturalnych. - Zrobimy ten sezon artystyczny z powodu dużej liczby maili i telefonów, które odbieramy przynajmniej od miesiąca z pytaniem czy sezon artystyczny będzie w Praniu. Wielu ludzi nim oddycha - podkreślił dyrektor leśniczówki.

Lektury, z którymi spotkał się Wojciech Kass w ostatnich tygodniach, jego zadaniem korespondowały ze światowym odczuwaniem zagrożenia i wprowadziły go w to odczuwanie. Także jego własna książka. - W tamtym roku ukazało się "Pranie" i w tym roku, tuż przed pandemią, ukazał się "Konstanty Ildefons Gałczyński". Do tej książki wybrałem jedną z najwspanialszych myśli Gałczyńskiego dla mnie: sztuka jest kontaktem ze śmiercią, przezwyciężeniem śmierci i nonsensem. Pod kątem tego cytatu układały się moje pandemiczne lektury.

[POSŁUCHAJ] Leśniczówka Pranie. Tu Gałczyński leczył duchowe rany >>>>

- Od pięciu lat moje wiosny rozpoczyna lektura "Dzienników" Sándora Máraiego w tłumaczeniu Teresy Worowskiej - mówił gość audycji. - W tym roku ostatni tom lektury. Wstrząsający, bo o śmierci. - podkreślił. - Jedne z najpiękniejszych wyznań miłosnych jakie ostatnimi laty przeczytałem w literaturze: umiera Ilona, jego żona, i te wszystkie strony opisujące jej odchodzenie, i jego stan są dla mnie wstrząsające. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Wojciech Kass (poeta, eseista, kustosz Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego)

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

"Autor poczytny, bardzo lubiany, o sprawnym warsztacie". Wspomnienie Jerzego Pilcha

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 21:30
- Nie sposób nie odnotować dnia jego odejścia. To ważna data dla polskiej literatury współczesnej. Był to autor poczytny, bardzo lubiany, szanowany przez elity III RP - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Janusz Janowski ze Związku Polskich Artystów Plastyków. Gośćmi audycji byli także: Jakub Maciejewski (tygodnik "Sieci") i Marcel Skierski (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski). 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W jaki sposób istnieje świat? Roman Ingarden i jego filozofia

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 05:50
– Fenomenologia Ingardenowska jest obok filozofii analitycznej najbardziej wartościową częścią polskiej filozofii – mówił w Polskim Radiu prof. Arkadiusz Chrudzimski, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń