Olga Drenda: wolę czytać non-fiction i książki naukowe

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 18:03
- Mam taką dziwną właściwość, że książki dla większości osób odprężające, czyli fabularnie przemyślane, z wartką akcją i wciągającą opowieścią, są dla mnie trudniejsze, ponieważ muszę pamiętać wszystkie wątki. One bardzo często mi się mylą, dlatego teoria jest da mnie łatwiejsza i przyjemniejsza w lekturze - mówiła w Dwójce eseistka i tłumaczka.
Olga Drenda
Olga DrendaFoto: Jadwiga Janowska

Posłuchaj
08:24 _PR2_AAC 2020_07_21-16-46-04.mp3 Książkowe polecenia Olgi Drendy (Literackie witaminy/Dwójka)

Olga Drenda słuchaczom Dwójki jest znana przede wszystkim z książek "Duchologia polska" oraz "Wyroby. Pomysłowość wokół nas", które należą do gatunków eseistycznych. Jak przyznała, w wolnym czasie sięga najczęściej po eseje i książki naukowe.

- Przeczytałam książkę Piotra Mareckiego "Polska przydrożna", w której pojawiają się m.in. wyroby, o których i ja pisałam, więc jest między nami wspólnota. Czytałam też książkę Juliusza Strachoty "Krótka wycieczka na tamten świat". Podoba mi się taki spokój, płynący ze wszystkich publikacji tego autora, bo jakoś mi się udziela. Sięgnęłam również po antologię "Morze i ziemia", ponieważ mieszkam w Gdańsku. To taka antologia reportaży z Pomorza od XIX wieku aż do dziś - opowiadała eseistka.

Olga Drenda podkreśliła jednak, że podczas lockdownu przeczytała znacznie mniej książek, niż zamierzała, ponieważ poświęciła się przede wszystkim pisaniu. - Myślę, że produkując tyle słów, już nie miałam możliwości więcej przyswajać. Jednak dla mnie niezawodną i relaksującą lekturą były stare numery magazynu Ekspres Reporterów – takich PRL-owskich broszurek, gdzie można znaleźć trochę klasyki reportażu, a czasem i straszną grafomanię. Ale czytam je z dużą satysfakcją, ponieważ są tam zapomniane sprawy kryminalne z lat 60. i 70., widać też wpływ atmosfery politycznej na język. Można dostrzec, jak propaganda PRL-u narzucała pewne tematy i interpretację, co jest ciekawe z pewnego punktu widzenia.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Olga Drenda (eseistka, tłumaczka, dziennikarka)

Data emisji: 21.07.2020

Godzina emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Używane, lecz dobre. Moda na to, co z drugiej ręki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 17:03
- Początki obrotu dobrami używanymi sięgają XVI wieku, zaś w naszej nowożytnej historii najważniejszym momentem był początek lat 90. i transformacja ustrojowa. To kamień milowy rozwoju naszego rynku rzeczy z drugiej ręki. Wyprzedziliśmy nim współczesne trendy Zachodu – mówił w Dwójce Janusz Noniewicz z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiątki z pandemii

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 13:02
Badacze trzymają rękę na pulsie w obliczu niespodziewanych zdarzeń, zachęcając do dzielenia się dziennikami i pamiętnikami z czasów pandemii. Co powiedzą o nas za kilka dekad zapiski z wiosny 2020 roku?
rozwiń zwiń