REKLAMA

Intymność a bezwstyd. Prywatność na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 15:12
- Prywatność jest powszechnikiem. Zawsze mamy jakąś twarz publiczną, a jednocześnie tę osobistą, prawdziwą. Ten podział nie jest tylko czymś kulturowym, wynalazkiem jakiejś epoki lecz czymś z gruntu naturalnym. Bez tego podziału ludzie byliby albo świętymi, albo szaleńcami. Dziś zmierzamy w tę drugą stronę – mówił w Dwójce dr Michał Łuczewski.
Audio
  • Zmierzch intymności i kultura bezwstydu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Artem Oleshko

Punktem wyjścia do rozmowy o trendach współczesnej kultury zacierającej sferę prywatności był tekst prof. Andrzeja Szahaja z UMK "Zmierzch intymności i narodziny kultury bezwstydu", który ukaże się w najnowszym magazynie "Plus minus". Czy rzeczywiście mamy do czynienia z nieodwracalnym procesem?

- Współczesne zachowania celebrytów przełamują podział na to, kim są na zewnątrz i na to, kim są prywatnie. Takie sprzedawanie siebie, pokazywanie, że nie ma się nic do ukrycia jest wyrządzaniem sobie wielkiej szkody. Tak naprawdę powinni bardzo wiele ukryć – przekonywał w audycji dr Michał Łuczewski.

Jak kultura współczesna wypiera jeden z lepszych wynalazków Zachodu, czyli prywatność i intymność? Co oznacza we współczesnym świecie nowoczesnych mediów intymność, a co jest jej zaprzeczeniem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: dr Michał Łuczewski (socjolog) oraz Agata Fedeńczak (historyk sztuki)

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Pułapki globalizacji. Jak sobie z nimi radzić

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 17:27
Gośćmi audycji "O wszystkim z kulturą" byli Artur Bartkiewicz oraz Marcin Wojtalik, z którymi rozmawialiśmy o uciążliwych konsekwencjach globalizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Szumowska: interesują mnie mocne, wyraźne historie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 18:05
- "The Other Lamb" też dotyczy mrocznego, aktualnego tematu - mówiła w audycji reżyserka, której najnowszy - anglojęzyczny - film będzie miał niedługo swoją premierę na festiwalu filmowym w Toronto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy coś nas jako Polaków jeszcze łączy?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 18:00
- Coraz częściej w życiu medialnym i osobistym zauważamy, że pewnego rodzaju polaryzacja, która ma zaczątek w debatach politycznych czy różnicach partyjnych, zaczyna się przekładać na coraz szersze pola naszego życia. Nagle się okazuje, że zaczynamy oglądać zupełnie inne telewizje, a seriale telewizyjne zaczynają nas dzielić - mówił Piotr Trudnowski, publicysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seriale dla młodzieży. Gdzie się podział ich przekaz?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 18:59
- Czasy się zmieniają i seriale też muszą się zmieniać. Inne rzeczy chcemy oglądać i zwierciadło, jakim jest serial inaczej przechadza się po gościńcu. Odczarowanie rzeczywistości, które widać w internecie, kinie i niemal całej kulturze przekłada się także na telewizyjne produkcje dla młodzieży – mówiła w Dwójce Kaja Klimek. 
rozwiń zwiń