David Pickard o BBC Proms: tradycja jest częścią naszego świata

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 21:30
- Ten rok jest dla nas szczególną rocznicą, ponieważ jest to jubileusz samego BBC, które obchodzi swoje setne urodziny. Historia zawiązania relacji między BBC a Proms jest więc niejako powrotem do własnych początków w 1927 roku - mówił w Programie 2 Polskiego Radia David Pickard, dyrektor artystyczny BBC Proms.
David Pickard
David PickardFoto: mat. prasowe

The Proms to cykl koncertów muzyki klasycznej zorganizowany po raz pierwszy w 1895 roku. Od 1927, z krótką przerwą, wydarzenie to realizowane jest przez BBC – obecnie główny nurt festiwalowych koncertów toczy się w londyńskiej Royal Albert Hall, ale Promsy obecne są także w innych miejscach i miastach, m.in. Belfaście, Birmingham, Bristolu, Cardiff, Glasgow, Liverpoolu.

Od końca XIX wieku

Festiwal odbywa się niemal nieprzerwanie od końca XIX wieku. To bezprecedensowa na kartach historii muzyki tradycja. - BBC każdorazowo wraca do idei, które przyświecały założycielom BBC Proms, na czele z dyrygentem Henrym Woodem, który powoływał go do życia - podkreślił David Pickard. - Jestem przekonany, że każda osoba zainteresowana muzyką klasyczną w Wielkiej Brytanii we własny sposób doświadczyła spotkania z BBC Proms w swoim życiu. Tak było w moim przypadku - pierwszy raz słuchałem muzyki klasycznej w wieku 15 lat czy 16 lat, właśnie na festiwalu.

Festiwal na mocnych założeniach

Realia roku 2022 są w oczywisty sposób inne od tych z roku 1895, niemniej podstawowe założenia BBC Proms pozostają niezmienne, mimo zawirowań ostatnich lat. Próbą, przez którą festiwal musiał przejść, był okres obostrzeń sanitarnych. - Te dwa lata były niezwykłym wyzwaniem. Były nim w sposób oczywisty dla Festiwalu, ale także dla patronów, artystów i festiwali na całym świecie, jak doskonale wiemy. Wszyscy dzieliliśmy trudy radzenia sobie z tymi wyzwaniami - zaznaczył nasz gość. - Cała sytuacja spowodowała, że światowa społeczność muzyczna zjednoczyła się w obliczu wymagań, jakie przed nami postawiono. 


Posłuchaj
20:22 2022_08_03 20_50_09_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 David Pickard o BBC Proms: tradycja jest częścią naszego świata (Letnia promenada/Dwójka)

 

Tradycja wielkoobsadowych dzieł

- Rok 2022 reprezentuje powrót do roku 2019, tego sprzed pandemii. Celebrujemy wręcz to szczęście, że możemy wrócić do wykonywania wszystkich tych wielkoobsadowych dzieł – wielkich symfonii, Requiem Verdiego, dzieł chóralnych, dużych koncertów familijnych - mówił David Pickard. - Wszystkie one są ważną częścią tradycji, jaką stanowi BBC Proms, a ja jestem nad wyraz szczęśliwy, że możemy wrócić w tym roku do wydarzeń odbywających się z rozmachem.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Gość: David Pickard (dyrektor artystyczny BBC Proms)

Rozmawiał: Karol Furtak

Data emisji: 3.08.2022

Godzina emisji: 20.50

uk

Czytaj także

Ukrainian Freedom Orchestra. Tournée, które niesie energię sprzeciwu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 09:00
- To wezwanie małżonki prezydenta Zełenskiego: "nie oswajajcie się z naszym cierpieniem", to jest właściwie podstawowe przesłanie, które towarzyszy całemu przedsięwzięciu - mówił w Dwójce szef Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, zapowiadając światową trasę koncertową Ukraińskiej Orkiestry Wolności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wątki powstańcze w poezji i muzyce XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 17:25
W przededniu 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego audycję "Lato polskiego romantyzmu" wypełniły wątki powstańcze, które możemy odnaleźć w poezji i muzyce XIX wieku.
rozwiń zwiń