Ukrainian Freedom Orchestra - projekt zrodzony pod wpływem emocji

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 13:30
- Takich projektów się nie planuje, one rodzą się w chwili wyjątkowych emocji. W tym wypadku był to telefon od Petera Gelba, szefa nowojorskiej Metropolitan. Powiedział, że jego żona Keri Lynn Wilson, znakomita kanadyjska dyrygentka o korzeniach ukraińskich, zaproponowała koncert, a potem tournée - mówił w radiowej Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie w najbliższy czwartek (28.07) wystąpi Ukrainian Freedom Orchestra.
Członkowie Ukrainian Freedom Orchestra to uchodźcy, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj w ostatnim czasie, ukraińscy muzycy należący do europejskich orkiestr, a także czołowi muzycy z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych części kraju
Członkowie Ukrainian Freedom Orchestra to uchodźcy, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj w ostatnim czasie, ukraińscy muzycy należący do europejskich orkiestr, a także czołowi muzycy z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych części krajuFoto: materiały prom.

TWON i MET łączą siły

Pochodzą z Charkowa, Kijowa, Lwowa i Odessy. Część z nich musiała uciekać przed wojną; inni - w momencie ataku Rosjan chwycili za broń. W geście solidarności z ofiarami wojny na Ukrainie Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie postanowiły utworzyć Ukrainian Freedom Orchestra - Ukraińską Orkiestrę Wolności.

 - W bardzo krótkim czasie udało się zbudować orkiestrę, która jest w stanie zmierzyć się z niezwykle poważnym, symfonicznym repertuarem, składającym się z dzieł bardzo starannie wybranych - podkreślał Waldemar Dąbrowski.

Orkiestra pod ukraińską flagą

Ukrainian Freedom Orchestra składa się z 75 instrumentalistów z Ukrainy, na co dzień związanych m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także zagranicznymi zespołami, m.in. z orkiestrą Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

- Przed wojną pracowałam w Charkowie, w operze. 24 lutego obudziły nas nad ranem wybuchy. Wszędzie było pełno dymu. Część Charkowa, w której mieszkałam, jest najbliżej granicy z Rosją, to zaledwie 30-40 km. Udało mi się uciec. Z moją 14-letnią córką trafiliśmy do Warszawy. Od 4 marca mieszkamy w przestrzeni Teatru Wielkiego. Dziękuję Bogu, że mogę tu wykonywać swój zawód, że mam kontakt z muzyką. Dzięki tej orkiestrze mogę grać nasze, a gra na skrzypcach to całe moje życie - opowiadała jedna z uchodźczyń.

Premiera w Warszawie

Już wkrótce muzyków Ukrainian Freedom Orchestra usłyszy cały świat. Międzynarodowa trasa koncertowa - obejmująca m.in. Niemcy, Wielką Brytanię, Francję i Stany Zjednoczone - rozpocznie się 28 lipca w Warszawie. W programie koncertu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej znajdą się utwory Ludwika van Beethovena, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa i Wałentyna Sylwestrowa. W roli solistek wystąpią śpiewaczka Liudmyla Monastyrska i pianistka Anna Fedorova. Dyrygować będzie Keri Lynn Wilson.

Posłuchaj
07:05 Poranek Dwójki 25.07.2022 ukrainian freedom orchestra.mp3 Relacja z prób przed koncertem Ukrainian Freedom Orchestra w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (Poranek Dwójki) 

Transmisja koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia w czwartek (28.07) od godz. 19.00.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Materiał przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 25.07.2022

Godzina emisji: 8.10

pg

Czytaj także

Waldemar Dąbrowski: skrzypce Paganiniego to instrument i dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 18:00
- Te skrzypce są wyjątkowe i od czasu do czasu tylko tacy artyści mogą na nich zagrać. Wadim Brodski jest wirtuozem, który cieszy się sławą od zwycięstwa na Konkursie im. Wieniawskiego w 1977 roku. Idea koncertu włoskiego będzie powracać w każdym roku mojej pracy - mówił na antenie Dwójki Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Kłosińska: Stanisław Moniuszko to nasze dobro narodowe [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 11:00
- Kolejny konkurs odbywa się w wyjątkowym czasie. Tragiczne rzeczy dzieją się blisko nas, a my przeżywamy wielkie święto muzyki. Życie jest wielokolorowe, niesie różne wyzwania. Ludzie młodzi są bardzo spragnieni kształcenia, zdobywania laurów, może dlatego ten rok był rekordowy pod względem liczby zgłoszeń. Zapowiada się bardzo emocjonalny konkurs - mówiła Izabela Kłosińska, sopranistka, członek jury 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, który rozpoczyna się 6 czerwca.
rozwiń zwiń