Prof. Zbigniew Lewicki: Amerykanie bardzo głęboko wierzą w wybory

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 15:40
- Amerykanie wybierają właściwie po kolei wszystkich możliwych urzędników, od burmistrza po dyrektorów poszczególnych departamentów. Wybory są istotą amerykańskiej demokracji. Nie trójpodział władzy, tylko fakt, że obywatele wybierają, a w związku z tym czują się współodpowiedzialni za to, czy ten człowiek dobrze sprawuje się na urzędzie czy nie - mówił w audycji "Mazurek słucha" znakomity amerykanista.

Posłuchaj
58:55 2020_11_07 12_00_01_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Prof. Zbigniew Lewicki o roli wyborów w amerykańskiej demokracji (Mazurek słucha/Dwójka) 

"Odkrycie Ameryki nie jest zasługą Amerykanów. Wstyd!" - pisał w "Myślach nieuczesanych" Stanisław Jerzy Lec. Jako kraj nieograniczonych (podobno) możliwości, Stany Zjednoczone jednych przyciągają i fascynują, innych drażnią. Jedno jest pewne - wpływ Ameryki na losy świata jest w ostatnich dekadach bezsprzeczny. W ostatnich dniach to na USA są też zwrócone oczy całego świata. A wszystko z powodu wyborów prezydenckich.

Serwis specjalny: Wybory prezydenckie w USA >>>

Jak zauważył prof. Zbigniew Lewicki, Amerykanie wybierają również urzędników na o wiele mniej prestiżowe stanowiska niż głowa państwa. Są takie miejsca w kraju, gdzie to obywatele decydują o tym, kto zostanie hyclem albo koronerem.

- Jako miłośnik psów powiem, że dla mnie znacznie ważniejsze jest, czy hycel jest humanitarny i sensowny od tego, jaki jest gubernator albo członek parlamentu. Bardziej wątpliwe jest dla mnie wybieranie koronera. Tym bardziej, że osoba, która głosuje na ogół nie ma pojęcia o tym zawodzie, o wymaganiach, kryteriach itd. Tak się po prostu utarło w niektórych miejscowościach, okręgach czy stanach. Amerykanie co do zasady nie zgadzają się, by urząd pochodzący z wyboru przekształcić na urząd pochodzący z mianowania - tłumaczył autor jedynej w swoim rodzaju monumentalnej syntezy dziejów Stanów Zjednoczonych.

Zobacz wszystkie audycje z cyklu "Mazurek słucha >>>

Zbigniew Lewicki jest politologiem, amerykanistą, anglistą, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Akademii Finansów i Biznesu Vistula. W USA wydał książkę "The Bang and the Whimper (1984): analiza rozwoju kultury amerykańskiej, skoncentrowanej na wizji końca świata".

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: prof. Zbigniew Lewicki (politolog, amerykanista, anglista)

Data emisji: 7.11.2020

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

Artur Wróblewski: wirus rasizmu jest chorobą zakaźną

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 12:26
- Rasizm nie jest do końca wyleczony w Stanach Zjednoczonych. Społeczeństwo stworzyło pewne ramy prawne, żeby zabezpieczyć ludzi przed uprzedzeniami rasowymi i etnicznymi, ale problem pozostał - mówił w Dwójce amerykanista i politolog z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykański spór o tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 18:00
- Pojawia się pytanie o pewien bilans całości, na ile jesteśmy w stanie zmierzyć się z faktem, że polityk czy mąż stanu wiele zrobił dla danego kraju, a na ile te jego złe strony czy zapatrywania skłaniają nas do delegalizacji. Jestem przerażony pomysłem, że nagle wyrzuca się kogoś poza tradycję, pozbawia się jego imienia instytucje czy zwala się pomniki, bo to jest świadectwo przeszłości - mówił w Dwójce publicysta Piotr Zaremba.
rozwiń zwiń