Polskie Radio
Section05
Artur Wróblewski

Wróblewski o umowie dot. eksportu zboża: Rosja nie ma interesu, by destabilizować Afrykę i Bliski Wschód

Według Artura Wróblewskiego Rosja nie będzie chciała być postrzegana jako państwo odpowiedzialne za klęskę głodu w Afryce i na Bliskim Wschodzie, będzie więc, mimo ostrzału portu w Odessie, dotrzymywać zobowiązań umowy dot. transportu ukraińskiego zboża.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wróblewski Rosja Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni ŚWIAT Europa żywność

"Sukcesem jest już sam bezpośredni lot z Izraela do Arabii Saudyjskiej". Amerykanista o wizytach Bidena

- Niewątpliwie dobrym sygnałem jest to, że dojdzie do normalizacji, nawiązania stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Arabią Saudyjską. Dobre jest też to, że jest jednak pewien sojusz w stosunku do Iranu, który może być nieprzewidywalny w sytuacji, gdy będzie posiadał arsenał nuklearny - mówił na antenie Polskiego Radia 24 amerykanista Artur Wróblewski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Artur Wróblewski Piotr Wąż ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Joe Biden Bliski Wschód polityka

Kwatera Główna V Korpusu wojsk USA w Polsce. Wróblewski: historyczna decyzja

- Do tej pory mieliśmy właściwie amerykańską obecność w Polsce, ale na zasadzie obecności rotacyjnej czy - później - pogłębionej (...). Natomiast teraz mamy stałe dowództwo. Czyli tak, jak mamy instalacje stałe, jak baza Ramstein w Niemczech, tak teraz mamy stałą bazę w Poznaniu - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista z Uczelni Łazarskiego Artur Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Artur Wróblewski NATO szczyt NATO szczyt NATO 2022 ŚWIAT USA Europa Madryt Hiszpania

Echa wizyty Joe Bidena w Polsce. Artur Wróblewski: dzisiaj rozmawiamy po partnersku

- Powoli na mapie geoekonomicznej i geopolitycznej Stanów Zjednoczonych zaczynamy być postrzegani w podobny sposób jak np. Wielka Brytania - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego). Jak dodał, "dzisiaj rozmawiamy po partnersku".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Ameryka Stany Zjednoczone dyplomacja Joe Biden relacje polsko-amerykańskie Artur Wróblewski

Prof. Jacek Reginia-Zacharski: Jan Paweł II był częścią tercetu "jasnej strony"

- Jeśli chodzi o motywowanie Polaków i nadzieję, roli Jana Pawła II można przecenić. Pewne słowa, które wypowiedział, pamięta się i cytuje się do dzisiaj - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego. - Nie bez przyczyny, mówiąc o końcu zimnej wojny, wskazuje się tercet tej "jasnej strony" i wymienia jego - argumentował prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. - Mimo, że był głową Kościoła Powszechnego, zachowywał się po polsku, tej polskości się nie wstydził - zauważał z kolei Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz miłosz manasterski Artur Wróblewski Jan Paweł II

Zofia Romaszewska niewpuszczona na pogrzeb Jana Lityńskiego. Prof. Reginia-Zacharski: to było demonstracyjne

- Myślę, że w ciągu tego czasu, który minął od uroczystości pogrzebowych do dziś, pojawił się dosyć duży szum informacyjny. Oczywistą rzeczą jest, że wymogi sanitarno-epidemiologiczne stwarzają specjalne warunki. Nie znam organizacji tej uroczystości, być może rzeczywiście była lista na którą z jakimś wyprzedzeniem należało się wpisać. Niemniej, cała sprawa ma dwie fazy. Sama uroczystość pogrzebowa oraz komentarze i reakcje -  powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog. Gośćmi "Debaty" byli również Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej i Artur Wróblewski, politolog.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Polskie Radio 24 społeczeństwo opozycja Jerzy Jachowicz Jan Lityński Zofia Romaszewska miłosz manasterski Artur Wróblewski

"To nie było zaskoczenie". Artur Wróblewski o ataku USA w Syrii

- Okazuje się, że między Joe Bidenem i Donaldem Trumpem różnicy nie ma, przynajmniej w tym sensie, że 7 kwietnia 2017 roku, a więc dopiero co po rozpoczęciu władzy Donalda Trumpa, też był atak na Syrię. Tylko na bazę wojskową Asz-Sza'irat, dokładnie po drugiej stronie Syrii - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, komentując pierwszą operację militarną USA za kadencji Joe Bidena.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Artur Wróblewski ŚWIAT Bliski Wschód Ameryka USA Iran Joe Biden

TYLKO U NAS Podział wśród Republikanów? Ekspert o możliwych scenariuszach dot. przyszłości Trumpa

Jak wynika z sondażu dla dziennika "USA Today", co drugi zwolennik Republikanów byłby gotów opuścić GOP i dołączyć do partii Donalda Trumpa. Czy to oznacza, że były amerykański prezydent stworzy własne ugrupowanie? - Wynik tego badania wskazuje, że powinno do tego dojść - mówi portalowi PolskieRadio24.pl amerykanista, dr Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Donald Trump ŚWIAT USA Artur Wróblewski

NASZ WYWIAD Wróblewski: wystąpienie Joe Bidena to dobry sygnał dla regionu, ale polityka USA w szczegółach dopiero się wykuwa

- To bardzo optymistyczne wystąpienie, które potwierdza zaangażowanie USA w budowę więzi transatlantyckich. Z punktu widzenia Polski, grupy V4, Trójmorza, to bardzo dobra wiadomość - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl politolog Artur Wróblewski, komentując przemówienie Joe Bidena na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Zaznaczył, że polityka USA wobec regionu, także wobec Rosji dopiero się kształtuje. Wskazał na możliwość powrotu do negocjacji o umowie o wolnym handlu między USA i UE (TTIP).
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA Joe Biden Unia Europejska Chiny Artur Wróblewski

TYLKO U NAS Przyszłość Partii Republikańskiej po wyborach. Wróblewski: na razie nie ma nowego wyraźnego lidera

- W Partii Republikańskiej mamy obecnie do czynienia z poważnym podziałem - na skrajną prawicę oraz umiarkowane centrum. Widać wiele nazwisk w środowisku, natomiast na ten moment nie ma klarownego lidera - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Artur Wróblewski (amerykanista i politolog z Uczelni Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Donald Trump wybory w USA Partia Republikańska media społecznościowe twitter cenzura wolność słowa Artur Wróblewski infografika ŚWIAT

"To są dziedzice mentalności PRL-owskiej". Sprawa szczepień celebrytów zaszkodzi opozycji?

Sprawa zaszczepienia celebrytów poza kolejką może zaszkodzić notowaniom opozycji. - W pewnym sensie podważa do niej wiarygodność, skoro wybrała takie osoby na promowanie siebie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Artur Wróblewski, politolog Uczelni Łazarskiego. Zaszczepieni celebryci, to większości osoby publicznie sympatyzujące z PO i wyrażające niechęć do PiS. 
Zobacz więcej na temat:  szczepionka COVID-19 koronawirus Artur Wróblewski Bartłomiej Biskup

Artur Wróblewski: nie ma alternatywy dla Zjednoczonej Prawicy

- W moim przekonaniu nie ma alternatywy dla Zjednoczonej Prawicy. Nie ma jej, ponieważ opozycja niczego nie proponuje - ocenił politolog Artur Wróblewski. Gość audycji "Północ-Południe" podsumował mijający rok na polskiej scenie politycznej.
Zobacz więcej na temat:  zjednoczona prawica Prawo i Sprawiedliwość Porozumienie Jarosława Gowina Solidarna Polska Zbigniew Ziobro wybory prezydenckie Andrzej Duda Artur Wróblewski POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Możemy poczuć się bezpiecznie, ale nie na długo". Manasterski o kompromisie ws. budżetu UE

- Spotykamy się w takim punkcie, który jest chyba dla wszystkich akceptowalny. Ci, którzy ideologicznie walczą o praworządność, mogą powiedzieć, że mają to. A my mamy prawo poczuć się bezpiecznie. Oczywiście nie na długo. Bo o tę naszą suwerenność (...) będziemy musieli walczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski, szef Agencji Informacyjnej. Gośćmi "Debaty PR24" byli także politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego oraz amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz miłosz manasterski Artur Wróblewski POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski Europa Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet ue budżet unijny

Artur Wróblewski: rozporządzenie, które przygotowała prezydencja niemiecka obchodzi traktaty

- To rozporządzenie, które przygotowała prezydencja niemiecka obchodzi traktaty. Jest takim mechanizmem, który pozwoli w przyszłości wymuszać pewne decyzje. A wiadomo, że będą je wymuszać ci najsilniejsi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24, Artur Wróblewski, ekspert ds. międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Polskie Radio Polskie Radio 24 Węgry Ryszard Gromadzki Artur Wróblewski budżet UE 2021-2027 POLSKA Niemcy budżet unijny

Weto Polski i Węgier dla budżetu UE. Wróblewski: opozycja nie rozumie gry, jaką prowadzą Niemcy

- Niemców zirytowało stworzenie inicjatywy Trójmorza. Z tego punktu widzenia prowadzą pewną grę. Jeśli byłaby dobra intencja z ich strony, mogliby wyrzucić słowo "praworządność" z budżetu unijnego. Posłowie opozycji chyba w większości tego nie rozumieją - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego). Gośćmi audycji byli też prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)) i Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Europa budżet ue budżet UE 2021-2027 fundusze unijne fundusze ue Węgry Niemcy Polska w Unii Europejskiej Artur Wróblewski miłosz manasterski Jerzy Jachowicz Polskie Radio 24