Michał Okoński: piłka nożna daje poczucie wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 13:00
- Jest taki sposób rozmawiania o piłce nożnej, który jest w gruncie rzeczy rozmową o kulturze, literaturze, sztuce. Te światy można połączyć, a nawet trzeba - mówił w Dwójce dziennikarz Michał Okoński, autor bloga i książki "Futbol jest okrutny".
Michał Okoński
Michał OkońskiFoto: PR2

Posłuchaj
57:58 2021_03_27 12_01_43_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Spotkanie z Michałem Okońskim, autorem bloga i książki "Futbol jest okrutny" (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Oglądaj wideo:


- Piłka nożna w moim przypadku, jak zapewne w przypadku przytłaczającej ilości mężczyzn, jest taką opowieścią o czymś, co się bierze od ojca, dziadka, czy kolegów z podwórka - mówił Michał Okoński. - Ja nigdy nie byłem w tym dobry, w związku z tym zostałem bramkarzem - dodał.

foot663.jpg
Michał Okoński: futbol jest jak nałóg

Mózg piłkarza

Michał Okoński podkreślał, że stereotypy o "inteligencji" piłkarzy są mocno niesprawiedliwe. Dyscyplina, jaką jest piłka nożna wymaga znacznie więcej skomplikowanych decyzji, niż tylko o tym, jak kopnąć piłkę.

- Zastanawiałem się kiedyś nad pojęciem piłkarskiej inteligencji. Gdy zbada się mózg piłkarza na boisku, ile rzeczy on musi przeanalizować, to w każdej innej dziedzinie można by go nazwać geniuszem bez żadnego nadużycia - mówił gość Dwójki. - To jak np. funkcjonuje mózg Messiego, który podejmuje na boisku nieprawdopodobnie trafne decyzje w błyskawicznym tempie. I one nie są tylko o kopnięciu piłki, ale też w którym miejscu się znaleźć, przewiduje ruchy kolegi, to właśnie może o tym świadczyć - dodał.

Tygodnik Powszechny

- To było pismo, które czytałem, oprócz "Przeglądu Sportowego". Zostałem zaproszony na staż. Wszyscy byli dla mnie bardzo mili. W końcu poczułem, że może pojadę na jakiś reportaż. W wieku 21 lat dostałem pracę swojego życia - wspominał Michał Okoński. - Minęło 30 lat i wciąż tak o tym myślę - dodał. Dziennikarz pracował tam jako sekretarz redakcji, kierownik działu krajowego, a także do 2015 roku jako zastępca redaktora naczelnego.

Michał Okoński 663 f
Michał Okoński szczerze o uzależnieniu… od piłki nożnej

Czytaj także:

- Hymn Liverpoolu "You'll never walk alone" (Nigdy nie będziesz szedł sam) mówi o tym, że piłka daje właśnie takie poczucie wspólnoty i grając (podobnie jak czytając) nigdy nie będziesz sam - podsumował Michał Okoński.

Nie zdzierżyłem jednak, wstałem rano i nablogowałem o tym, jak to Dynamo zasłużenie wygrało z Tottenhamem.

Opublikowany przez Futbola jesta okrutnego - Michała Okońskiego Czwartek, 18 marca 2021

***

Michał Okoński – polski dziennikarz, publicysta działu krajowego "Tygodnika Powszechnego", gdzie pracuje od 1991, poprzednio m.in. jako sekretarz redakcji, kierownik działu krajowego i zastępca redaktora naczelnego (do 2015 r.).

Michał Okoński jest autorem bloga Futbol jest okrutny oraz książki Futbol jest okrutny (wyd. Czarne, 2013). Stały współpracownik Sport.pl, publikował także m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Charakterach", "Kontekstach" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Wydał rozmowę-rzekę z siostrą Małgorzatą Chmielewską (Wszystko, co uczyniliście..., wyd. Znak, 1999), był również współautorem rozmów z księdzem Tomaszem Węcławskim (Pascha Jezusa, wyd. Znak, 2006) oraz redaktorem wyborów publicystyki Jerzego Turowicza (Bilet do raju, wyd. Znak, 1999) i ks. Adama Bonieckiego (m.in. Zakaz palenia, wyd. Znak, 2014). Tłumacz (Aniołowie o brudnych twarzach Jonathana Wilsona, 2018).

Laureat nagrody Dziennikarz Małopolski w kategorii publicystyka internetowa za rok 2011. Dwukrotnie (2016, 2018) nominowany do nagród Grand Press w kategorii publicystyka oraz do nagrody Mediatory 2018.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Michał Okoński (dziennikarz)

Data emisji: 27.03.2021

Godzina emisji: 12.00

nk


Czytaj także

Stefan Szczepłek: piłka nożna się zmienia, ale nie emocje

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 13:00
- Co kilka lat pojawiają się jakieś gwiazdy futbolu i ciągle porównujemy ich z tymi z przeszłości. Porównujemy Messiego do Maradony, zadajemy sobie pytanie, czy np. Pele albo Deyna daliby sobie radę we współczesnej piłce. Bo sens życia każdego kibica sprowadza się do jednego pytania: "co by było, gdyby". Ale to nie ma sensu, bo piłka nożna się zmienia - mówił w Dwójce dziennikarz sportowy i komentator.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Okoński: Arsene Wenger był rewolucjonistą

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 20:00
- W czasach, kiedy zaczynał jako trener Arsenalu, czyli w 1996 roku, nikt nie zajmował się takimi sprawami, jak dieta. Nikt, tak jak on, nie pracował z piłkarzami ćwicząc technikę. Piłkarze wspominali ten pierwszy okres z Wengerem z przerażeniem - opowiadał w Dwójce dziennikarz Michał Okoński.
rozwiń zwiń