Jerzy Bralczyk: bez metafor nie można się wysłowić

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 11:03
- Nasze mówienie o sprawach nie tylko abstrakcyjnych, ale także konkretnych pełne jest metafor. Z drugiej strony szukamy określeń oryginalnych; takich, w których słowo zyskiwałoby zupełnie nowe znaczenie. To są metafory poetyckie. Wszystko to ze sobą współistnieje, jakoś się ze sobą zgadza - mówił w Programie 2 Polskiego Radia wybitny językoznawca.
Prof. Jerzy Bralczyk
Prof. Jerzy BralczykFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
60:00 2020_12_19 23_00_07_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Językowe ujmowanie świata (Rachunek myśli/Dwójka) 
POrzekadła Bralczyk 1200.jpg
Prof. Bralczyk: moje rozważania nad przysłowiami mają jeszcze bawić

Język nie jest lustrem, w którym odbija się świat. Lepiej myśleć o nim jako o kolorowych okularach, które współkształtują to, jak jawi nam się rzeczywistość. 

O metaforach, onomatopejach, idiomach i etymologiach, czyli o językowym ujmowaniu świata oraz o tym, jak słowa wpływają na nasze myślenie i działanie rozmawialiśmy w audycji z prof. Jerzym Bralczykiem

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 19.12.2020

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Wpływ brutalizacji języka politycznego na kulturę. "Środowiska artystyczne traktuje się instrumentalnie"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 21:05
-  Artyści utożsamiający się ze środowiskiem lewicowym robią co chcą i mają na to jedno wielkie przyzwolenie, a nie jest tak w odniesieniu do osób, które nie podążają tym nurtem. Najbardziej przeraża mnie jednak to, że środowiska opiniotwórcze pochwalają takie zachowanie - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Korkuć (grafik). Gośćmi audycji byli także Krzysztof Nowak (dokumentalista) oraz Andrzej Biernacki (malarz).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polszczyzna przyszłości. Jak Internet i media społecznościowe wpływają na współczesny język polski?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 09:41
Nowe językowe formy kształtują się dziś w znacznej mierze w przestrzeni Internetu. To m.in. tu wykuwa się nowa polszczyzna. W Internecie każdy dziś może zaistnieć ze swoim - często skrajnie zindywidualizowanym, dalekim od kanonów - językiem.
rozwiń zwiń