Piotr Wierzbicki: jedyne, co potrafię, to pisać [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 13:20
- Mój stosunek do dzieła sztuki zawiera się w słowie "podziw", nie "przeżycie", choć jestem zdolny tego doświadczać, jak prawie każdy. U mnie się to z wiekiem skrystalizowało - to jest podziw. Słucham Chopina nie po to, żeby się wzruszać, tylko żeby podziwiać - mówił w Dwójce Piotr Wierzbicki, pisarz, dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny.

Zobacz wideo:

(You Tube Dwójki)

Emocjonalne początki

Piotr Wierzbicki (ur. 1935) debiutował w piśmie "Współczesność" w 1957 roku felietonami o muzyce. - Więcej tam było emocji niż kompetencji. No ale jestem usprawiedliwiony wiekiem, przeżywałem to i miałem jakieś dziwne parcie, żeby o tym pisać. W gruncie rzeczy bowiem jedyne, co potrafię, to pisać. Przynajmniej o niektórych rzeczach - stwierdził gość audycji "Mazurek słucha".

Podziw dla Chopina

Formą literacką, którą szczególnie upodobał sobie Piotr Wierzbicki, jest esej (jest m.in. laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2015 w tej kategorii). Swoje teksty poświęcił takim wybitnym twórcom, jak Mickiewicz, Bach czy Chopin. Tego ostatniego podziwia - jak sam tłumaczył - za superoryginalność, unikalność i perfekcję doprowadzoną do szczytu.

- Najostrzej uwidacznia się to w tym, co Chopin zrobił tuż przed śmiercią. Mianowicie zakazał rodzinie publikowania utworów, które się nie ukazały za jego życia i których sam nie zatwierdził. Mało tego, zobowiązał jednego z wydawców, żeby przypilnował, by ten nakaz został zrealizowany. Rodzina nie posłuchała - opowiadał Piotr Wierzbicki.

Przekazać treść muzyczną słowami

Sam siebie zalicza do "kategorii pisarzy, którzy próbowali pisać o muzyce". - Mówiąc "muzyka", mam na myśli to, co jest jej istotą. Biografię może równie dobrze napisać historyk. Czytałem biografię Paderewskiego, której autor nie był w stanie nic powiedzieć o Paderewskim, choć napisał o nim całkiem niezłą książkę. To, co uważam za istotę, to przekazać słowami rzecz nieprzekładalną zasadniczo. Mianowicie treść muzyczną - podkreślił gość Dwójki.


Posłuchaj
56:10 2022_08_20 12_00_04_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Rozmowa z Piotrem Wierzbickim, pisarzem, dziennikarzem, publicystą i krytykiem muzycznym (Mazurek słucha/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Piotr Wierzbicki (pisarz, dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny)

Data emisji: 20.08.2022

Godzina emisji: 12.00

pg

Czytaj także

Jerzy Stempowski. Samotny wędrowiec na ścieżkach XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 05:40
Pisał o sobie: "chodziłem zawsze z dala od wielkich dróg, ścieżkami mało wydeptanymi". Jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, krytyk literacki, współpracownik paryskiej "Kultury" urodził się 10 grudnia 1893 roku w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Józef Wittlin to pisarz wrażliwości moralnej"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 22:00
- W tych esejach zwraca się do nas znakomity pisarz, stylista, ironista. Józef Wittlin imponuje umiejętnością spokojnego mówienia, którą bardzo cenił u Homera. To była wielka wrażliwość połączona ze spokojem, co sprawia, że to dobra lektura na trudny czas - mówiła na antenie Dwójki prof. Katarzyna Szewczyk-Haake, która opracowała dwutomowe wydanie książki "Orfeusz w piekle XX wieku".
rozwiń zwiń