Andrzej Horban: nie żałuję wyboru medycyny zamiast historii

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 13:00
- Muzyka i umiejętność wykorzystania głosu ludzkiego niemal jako instrumentu mnie fascynują. Natomiast moją pierwszą przeczytaną książką była "W pustyni i w puszczy" - mówił w Dwójce prof. Andrzej Horban, lekarz, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

OGLĄDAJ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Trudny wybór - medycyna czy historia?

Prof. Andrzej Horban był przewodniczącym Rady Medycznej i głównym doradcą Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19. Pełni także funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. - Dlaczego zostałem lekarzem, a nie historykiem? Moja mama była historykiem, a ojciec lekarzem, zatem wybór był trudny - przyznaje gość Dwójki. 

Lekarz, a nie polityk

Gość Dwójki mówił o swojej pracy w czasie epidemii COVID-19. - Od wielu lat pełnię funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych. Nie jest to pierwsza epidemia, w której biorę udział jako doradca ministrów. Nie jestem politykiem, a lekarzem, zajmuję się tym, czym powinienem, staram się ograniczać tylko i wyłącznie do medycyny - podkreślił.

Czytaj też:

To nie jest prosty wirus

Dodał, że nie używa mediów społecznościowych, i mówił o pracy w szpitalu. - Nie wiem, co to jest, trochę oglądam telewizję. Pracuję w szpitalu, od początku było to miejsce przeznaczone do leczenia chorych na COVID-19 i było wiadomo, że to nie jest typowa epidemia. To nie jest prosty wirus, choć znany był już kilka lat temu. Jest hybrydą, połączeniem dwóch rodzajów wirusa, 20 proc. wiosenno-jesiennych infekcji wywołują wirusy podobne do COVID-19 - zaznaczył specjalista.

Człowiek z Pruszkowa

Andrzej Horban powiedział, że jest rodowitym pruszkowianinem. - Tam się urodziłem, moja mama była historykiem, zajmowała się starożytnym Egiptem, to dzięki niej zainteresowałem się historią. Ojciec był lekarzem pediatrą, ale to mama opowiadała mi dużo o wojnie. To było wciąż żywe, mój dziadek był w Legionach Polskich, a zmarł, gdy miałem 16 lat, więc pamiętam i jego opowieści. Moja rodzina pochodzi z okolic Lwowa - mówił.

Posłuchaj
57:59 2022_12_17 12_00_24_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Andrzej Horban: nie żałuję wyboru medycyny zamiast historii (Mazurek słucha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Andrzej Horban (lekarz, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych)

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 12.00

mo/kor

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: cieszę się każdą minutą życia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 13:10
- Za bardzo lubię życie, żebym kiedykolwiek zabijał czas. To mi się nie zdarza, natomiast często powtarzam sobie za Goethem takie ładne sfomułowanie: chwilo trwaj, bo jesteś piękna - mówił w Dwójce Krzysztof Zanussi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Tuszyńska: w radiu zrozumiałam, czym jest montowanie rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 13:05
- Za każdym razem, gdy wchodzę do gmachu Polskiego Radia, przypominam sobie, jak jako mała dziewczynka siadywałam pod stołem montażowym, a mój ojciec poprawiał swoje wywiady. Wtedy zrozumiałam, na czym polega montowanie rzeczywistości, na czym polega sztuka czynienia lepszych materiałów z nieco gorszych - mówiła w Dwójce dr Agata Tuszyńska, biografka, reporterka i poetka, a prywatnie córka legendarnego dziennikarza sportowego i radiowca Bogdana Tuszyńskiego.
rozwiń zwiń