Polskie Radio
Section05
Andrzej Horban

Lockdown na poziomie lokalnym? Prof. Horban: to perspektywa dwóch, trzech tygodni

- Istnieje pewna różnica pomiędzy tym, co sobie wyobrażają lekarze i epidemiolodzy, a tym, co robi rząd. To są inne kalkulacje - ocenił doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że na terenach o największej liczbie zachorowań trzeba będzie wprowadzić lokalne lockdowny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19 Andrzej Horban lockdown obostrzenia

Prof. Horban: niemal pewne są obowiązkowe szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia

- Niemal pewne jest wydanie zaleceń dotyczące obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia - przekazał przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban. Dodał, że Rada rozważa także obowiązek szczepień m.in. dla nauczycieli i pracowników administracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Horban COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia służba zdrowia nauczyciel administracja

"Za wcześnie, żeby o tym mówić". Prof. Horban o trzeciej dawce szczepionki

– Wydaje się, że wcześniej czy później ta dawka trzecia czy następne będą musiały być podane, ponieważ duża część szczepionek, generalnie rzecz biorąc, nie daje odpowiedzi trwałej do końca życia – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, pytany o możliwe zalecanie szczepienia trzecią dawką. Jak wyjaśnił, nie oznacza to, że takie szczepienia miałyby się rozpocząć w najbliższym czasie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Andrzej Horban Beata Michniewicz POLSKA społeczeństwo pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 szczepienia szczepionka

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Prof. Horban: chcielibyśmy zacząć jak najszybciej

- Dobrze byłoby zaszczepić jak najwięcej dzieci i młodzieży przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego - powiedział profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19. Ocenił, że decyzja Rady Medycznej na szczepienie dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia była "spodziewana". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Andrzej Horban COVID-19 pandemia epidemia szczepienia szczepionka

Jesienią czwarta fala pandemii? Prof. Horban: jeśli nie będziemy się szczepić, to pewne

- Jeśli ludzie nie będą się szczepić przeciw COVID-19, to prawie jak w banku jesienią będzie kolejna fala epidemii - przestrzega przewodniczący Rady Medycznej przy premierze RP prof. Andrzej Horban. Jego zdaniem, odwołanie stanu epidemii w czerwcu jest mało prawdopodobne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce koronawirus szczepienia COVID-19 Andrzej Horban sars-cov-2 społeczeństwo

"Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będzie można to ogłosić". Prof. Horban o szczepieniach młodzieży

– Jeśli nie zaszczepimy większej liczby osób do jesieni, to będzie czwarta fala – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban. Doradca premiera ds. COVID-19 wskazał, że wkrótce powinny ruszyć szczepienia młodzieży, a następnie dzieci. Jednocześnie zwrócił uwagę, że jest problem z poziomem wyszczepienia wśród najstarszych obywateli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Horban Koronawirus w Polsce COVID-19 Trójka Beata Michniewicz

Kiedy poprawi się sytuacja epidemiczna w Polsce? Prof. Horban kreśli możliwe scenariusze

- Pod koniec maja sytuacja powinna się poprawiać - zaznaczył w TVN24 prof. Andrzej Horban, zapytany o rozwój epidemii. Dodał jednak, że na razie zachorowania narastają i ich szczyt przed nami, ale system ochrony zdrowia jest teraz dużo sprawniejszy. Widać też pierwsze efekty szczepionek.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce Andrzej Horban COVID-19 zdrowie pandemia społeczeństwo POLSKA

Szczepionka AstraZeneki a zakrzepy krwi. Prof. Horban: zjawisko prawdopodobnie niepołączone ze sobą

- Na kilka czy kilkanaście milionów osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneki zakrzepica wystąpiła u kilkunastu. Prawdopodobnie jest to zjawisko niepołączone ze sobą - ocenił prof. Andrzej Horban. Mówił, że spodziewa się decyzji EMA o dalszym jej stosowaniu.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia Koronawirus w Polsce COVID-19 Andrzej Horban społeczeństwo infografika POLSKA