Polskie Radio
Section05
Andrzej Horban

Kiedy pojawi się szczepionka wzbogacona o wariant omikron? Prof. Horban wskazuje możliwy termin

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, główny doradca premiera do spraw COVID-19, profesor Andrzej Horban, powiedział "Gazecie Pomorskiej", że szczepionka biwalentna przeciw COVID-19, czyli wzbogacona o wariant omikron, powinna pojawić się w Polsce na początku września. Jest ona w trakcie rejestracji w USA i UE. Naukowiec powiedział też, że być może jesienią będzie więcej zachorowań, ale będą one łagodne i nie powinny "zdominować naszego systemu opieki medycznej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 omikron szczepienia społeczeństwo Andrzej Horban małpia ospa

Szczepienia przeciwko COVID-19. Prof. Horban: dotychczasowa praktyka bez zmian

- Szczepienia przeciw COVID-19 pozostaną bezpłatne dla pacjentów - powiedział prof. Andrzej Horban. Wskazał, że zmiana stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego to "pokazanie, że w tej chwili mamy wszelkie możliwości i wszelkie mechanizmy do tego, żeby nie być poddawanym presji epidemii".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 Andrzej Horban społeczeństwo zdrowie

Rezygnacja Rady Medycznej. Szef KPRM: 80 proc. rekomendacji zostało wprowadzonych w życie

Szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił podczas konferencji w Ząbkowicach Śląskich, że "współpraca z Radą Medyczną była bardzo intensywna, 80 proc. jej rekomendacji zostało wprowadzonych w życie". Wyraził przekonanie, że w najbliższych dniach poznamy nowy model dotyczący doradztwa w sprawie walki z epidemią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 koronawirus Michał Dworczyk zdrowie pandemia społeczeństwo Andrzej Horban

Lockdown na poziomie lokalnym? Prof. Horban: to perspektywa dwóch, trzech tygodni

- Istnieje pewna różnica pomiędzy tym, co sobie wyobrażają lekarze i epidemiolodzy, a tym, co robi rząd. To są inne kalkulacje - ocenił doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że na terenach o największej liczbie zachorowań trzeba będzie wprowadzić lokalne lockdowny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19 Andrzej Horban lockdown obostrzenia

Prof. Horban: niemal pewne są obowiązkowe szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia

- Niemal pewne jest wydanie zaleceń dotyczące obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia - przekazał przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban. Dodał, że Rada rozważa także obowiązek szczepień m.in. dla nauczycieli i pracowników administracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Horban COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia służba zdrowia nauczyciel administracja

"Za wcześnie, żeby o tym mówić". Prof. Horban o trzeciej dawce szczepionki

– Wydaje się, że wcześniej czy później ta dawka trzecia czy następne będą musiały być podane, ponieważ duża część szczepionek, generalnie rzecz biorąc, nie daje odpowiedzi trwałej do końca życia – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, pytany o możliwe zalecanie szczepienia trzecią dawką. Jak wyjaśnił, nie oznacza to, że takie szczepienia miałyby się rozpocząć w najbliższym czasie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Andrzej Horban Beata Michniewicz POLSKA społeczeństwo pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 szczepienia szczepionka

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Prof. Horban: chcielibyśmy zacząć jak najszybciej

- Dobrze byłoby zaszczepić jak najwięcej dzieci i młodzieży przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego - powiedział profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19. Ocenił, że decyzja Rady Medycznej na szczepienie dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia była "spodziewana". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Andrzej Horban COVID-19 pandemia epidemia szczepienia szczepionka

Jesienią czwarta fala pandemii? Prof. Horban: jeśli nie będziemy się szczepić, to pewne

- Jeśli ludzie nie będą się szczepić przeciw COVID-19, to prawie jak w banku jesienią będzie kolejna fala epidemii - przestrzega przewodniczący Rady Medycznej przy premierze RP prof. Andrzej Horban. Jego zdaniem, odwołanie stanu epidemii w czerwcu jest mało prawdopodobne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce koronawirus szczepienia COVID-19 Andrzej Horban sars-cov-2 społeczeństwo

"Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będzie można to ogłosić". Prof. Horban o szczepieniach młodzieży

– Jeśli nie zaszczepimy większej liczby osób do jesieni, to będzie czwarta fala – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban. Doradca premiera ds. COVID-19 wskazał, że wkrótce powinny ruszyć szczepienia młodzieży, a następnie dzieci. Jednocześnie zwrócił uwagę, że jest problem z poziomem wyszczepienia wśród najstarszych obywateli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Horban Koronawirus w Polsce COVID-19 Trójka Beata Michniewicz