Jak polski mazurek podbił Amerykę Łacińską [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 12:00
- Polskość - mazurek, kujawiak, oberek - w każdym razie to, co tam się z Polską kojarzy, okazało się niezwykle atrakcyjne również po drugiej stronie świata, a mianowicie w Ameryce Łacińskiej - mówił Waldemar Malicki, zdradzając temat swojej najbliższej audycji.
Waldemar Malicki
Waldemar MalickiFoto: PR/Cezary Piwowarski

Jak podkreślał prowadzący, Latynosi zakochali się w mazurku i to już w połowie XIX wieku, czyli znacznie wcześniej niż na przykład w tangu. - A więc zapraszam Państwa serdecznie na podróż w rytmie mazurka - podsumował.

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet pojazdy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której staraliśmy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: wiem, więc słyszę.


Posłuchaj
119:53 2022_06_18 10_00_00_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Jak polski mazurek podbił Amerykę Łacińską (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

Zobacz zapowiedź


***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 18.06.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Skąd się wzięli rdzenni Amerykanie? Badania obalają popularną hipotezę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 05:50
Najnowsze badania genetyczne i analiza uzębienia podważają szeroko akceptowaną teorię na temat tego, że pierwsi mieszkańcy Ameryki byli potomkami prehistorycznego ludu zamieszkującego Japonię. 
rozwiń zwiń