Czy można skomponować improwizację?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 12:00
Niektórzy kompozytorzy swoje improwizacje zapisywali. Przyjrzał się im w kolejnej audycji Waldemar Malicki - pianista improwizujący (lecz nie komponujący).
Pianista podczas występu
Pianista podczas występuFoto: shutterstock/furtseff

- Fortepian doskonale nadaje się do tego, żeby na nim improwizować. Ja improwizowałem przez całe swoje życie mnóstwo, a nigdy tej improwizacji nie zapisałem. A inni muzycy, wybitni, owszem, zapisali. Zapraszam Państwa na spotkanie z zapisanymi improwizacjami - zapowiadał prowadzący swoją audycję.

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet pojazdy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: wiem, więc słyszę.

Zobacz wideo:

(You Tube Dwójki)


Posłuchaj
117:50 2022_07_02 10_01_18_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Czy można skomponować improwizację? (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 02.07.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Janusz Tylman. Łobuziak za klawiaturą

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 16:00
Gość Jolanty Fajkowskiej jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych, programów telewizyjnych i estradowych, a także musicali wystawianych w Polsce, w Stanach Zjednoczonych oraz w Szwecji. W latach 2001–2005 uczestniczył w programie TVP2 "Śpiewające fortepiany", gdzie jako pianista zasiadał przy czarnym fortepianie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Krupiński: szukam głębi brzmienia fortepianu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 11:00
- Ostatnio na nowo odkrywam kameralistykę. Mam satysfakcję ze wspólnego dzielenia się muzyką oraz wymiany emocji z artystami na scenie i publicznością. Presja jest mniejsza niż podczas koncertów solowych, granie z orkiestrą wymaga jednak innej koncentracji - mówił na antenie Dwójki pianista Łukasz Krupiński.
rozwiń zwiń