REKLAMA

Od jam session do płyty

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 19:55
Wspólne improwizacje podczas jam sessions to esencja jazzu. Szczególnie kreatywnie podeszli do tego typu spotkań muzycy z kręgu funk i rockowej awangardy. Niezobowiązujące jamy stawały się też punktem wyjścia dla miksów, których efektem były zwarte utwory wydawane na płytach.
W Nocnej strefie słuchamy mistrzów jamu i procesów wiodących od jamu do utworu
W "Nocnej strefie" słuchamy mistrzów jamu i procesów wiodących od jamu do utworuFoto: Shutterstock/Art Furnace

Mistrzów jamu i procesów wiodących od jamu do utworu słuchaliśmy w "Nocnej strefie". Zagrali m.in. Amon Duul, James Brown, Miles Davis, Fela Kuti.

***

Zapraszamy do wysłuchania 3-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

To też dobra okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabierają Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.

W ostatniej audycji Rafał Księżyk prezentował najbardziej pamiętne płyty z serii wydawniczej "Made to Measure" belgijskiej wytwórni Crammed Discs. Zagrali m.in. Steven Brown & Blaine Reininger, Benjamin Lew, Arto Lindsay, Josef Van Wissem i Hector Zazou, a także wielu, wielu innych znakomitych artystów różnych stylów i narodowości.

Seria "Made to Measure" - zainaugurowana w 1984 roku, po krótkiej przerwie reaktywowana w 2021 - liczy sobie 46 albumów z szeroko pojętą muzyką ilustracyjną. Wyrastająca z ducha nowofalowych poszukiwań seria belgijskiej wytwórni Crammed Discs do dziś urzeka szczególną atmosferą - egzotyczną, eksperymentalną, malarską.

Posłuchaj
160:11 2022_08_03 22_17_01_PR2_Nocna_strefa.mp3 Od jam session do płyty (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 3.08.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Bastarda i Sutari we wspólnym projekcie. "Podążaliśmy śladami Mickiewiczowskich inspiracji"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 18:00
- To była wspólna wędrówka na podobnych zasadach, z podobnymi możliwościami. Nie narzucaliśmy sobie żadnych ograniczeń, stylów czy "chceń", tylko otworzyliśmy się i pozwoliliśmy sobie eksplorować to spotkanie; patrzeć, dokąd nas prowadzi - mówiła w Dwójce Barbara Songin o współpracy zespołów Bastarda i Sutari, która zaowocowała wspólnym albumem "Tamoj".
rozwiń zwiń