Żegnamy trębaczkę Jaimie Branch

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 08:00
22 sierpnia niespodziewanie w swoim domu na Brooklynie odeszła trębaczka Jaimie Branch. W "Nocnej strefie" wróciliśmy do przeprowadzonego trzy lata temu wywiadu z artystką.
Kariera Jaimie Branch nabrała tempa po 2017 roku
Kariera Jaimie Branch nabrała tempa po 2017 rokuFoto: Shutterstock/Roman Voloshyn

Koleje losu debiutującej na scenie chicagowskiej artystki były kręte i naznaczone uzależnieniami. Jednak po sukcesie wydanego przez oficynę International Anthem w 2017 roku albumu "Fly or Die" kariera trębaczki wróciła na właściwe tory i nabrała olbrzymiego rozpędu.

Jaimie Branch - optymizm mimo wszystko

Branch ujmowała osobowością, emanowała muzycznym optymizmem, nagrywała nowe albumy i zakładała kolejne zespoły. W chwili śmierci miała zaledwie 39 lat.

Podczas audycji wróciliśmy do przeprowadzonego trzy lata temu wywiadu z artystką:

- Wpadłam w kłopoty, pewnie - mówiła wtedy Jaimie Branch. - Chętnie porozmawiam o tym otwarcie za jakiś czas. Każdy przechodzi przez własne życiowe perypetie i bycie w dołku bywa równe ważnym doświadczeniem jak bycie na fali. Doszłam do momentu, w którym musiałam wybrać: albo pójdę dziś w stronę życia, albo w stronę śmierci. "Trochę dziś pożyję, czy trochę dziś poumieram?". Mam nadzieję, że przesłanie mojej muzyki mówi: "Jeszcze trochę pożyjemy".

Festiwal w Viljandi i rozmowa z Mari Jürjens

W dalszej części programu między innymi: relacja z festiwalu folkowego w Viljandi w Estonii oraz rozmowa z aktorką i wokalistką Mari Jürjens. Psychodeliczny jazz Mishy Panfilova z Estonii i remiksy płyty "Earth" grupy Wojciech Jachna Squad. "November Howl" gitarzysty Stanisława Janaszaka i "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio" Emila Miszka & The Sonic Syndicate. Kącik duńsko-polski: saksofonistka Pernille Bévort, powrót do płyt "Spring" Artura Tuźnika, "Tribe" Nelle Trio i "Hear in Hand" Kenny’ego Wollesena i Neda Ferma.

Nowości z polskich wytwórni

Spojrzeliśmy w katalogi najciekawszych polskich wytwórni. Gustaff Records: Ennio Morricone spotka Nicka Cave’a i Toma Waitsa na albumie "We’ve Been Through" grupy Dead Cat in a Bag, a zespół Szorstkie zaprosi na "muzykę trawiącą, muzykę na sowie życie". GAD Records: odnaleziony po latach koncert z Pragi kwintetu Krzysztofa Komedy (i nie tylko). Alpaka Records: zespół USO 9001 (Jan Gałosz, Miłosz Pieczonka, Jan Pieniążek) i utwór z planowanej na wrzesień płyty "Rhesus Albert". Instant Classic: projekt Hinode Tapes (Piotr Chęcki, Piotr Kaliński, Jacek Prościński).

Przybliżyliśmy też twórczość skrzypaczki Biliany Voutchkovej, która wystąpi w październiku na Festiwalu Muzyki Spontanicznej w Poznaniu. Wróciliśmy również do ważnych premier z pierwszego półrocza tego roku: "Regards/ukłony dla Bogusława Schaeffera" amerykańskiego duetu Matmos oraz "Witkacy – Narkotyki" Leszka Kułakowskiego.

Posłuchaj
176:09 2022_08_24 22-00-06_PR2_Nocna_strefa.mp3 Żegnamy trębaczkę Jaimie Branch (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Data emisji: 24.08.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Tomasz Dąbrowski: chciałem być jak Robert Chojnacki

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 09:01
- Chciałem być saksofonistą. Jak Robert Chojnacki, ten saksofonista z De Mono. Nie wiem dlaczego, ale pamiętam jak wydał płytę solo "Sax & Sex". Jak to usłyszałem, pomyślałem, że ja też chcę grać na saksofonie - mówił trębacz jazzowy Tomasz Dąbrowski, bohater reportażu "Bez kompromisu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera płyty "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 11:20
- "Scratches for 8 Musicians" to tak skonstruowany materiał, aby za każdym razem grać go w inny sposób. Człowiek jest w danym miejscu i czasie i już nigdy mu się to nie przydarzy - mówił w "Poranku Dwójki" Emil Miszk - trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy. Okazja do spotkania była szczególna - premiera płyty zatytułowanej "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio" zarejestrowanej podczas koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu 2021.
rozwiń zwiń