Anna Radziejewska: traktuję mój głos jako instrument grający różną muzykę

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 11:00
- Chcemy popularyzować trochę mniej znaną muzykę, która jest znakomita i nierzadko bywa niedoceniana. Coraz częściej odkrywamy kobiety jako wspaniałe twórczynie i kompozytorki, faktycznie tegoroczny festiwal jest przepełniony kobiecością - mówiła w Dwójce Anna Radziejewska, mezzosopranistka, dyrektor programowy festiwalu Dramma per Musica.

ZOBACZ WIDEO:

(You Tube Dwójki)

Nie można narzucać sobie ograniczeń

Anna Radziejewska to wszechstronna artystka o wielu niezwykłych talentach i bogatym repertuarze koncertowym, na który składają się recitale pieśni i muzyki kameralnej, dzieła oratoryjne i wokalno-instrumentalne oraz koncerty z zespołami muzyki dawnej oraz współczesnej​. Mezzosopranistka była bohaterką niedzielnej audycji Cafe "Muza". - Muzyka mnie inspiruje, przecież nie ma granic dla wyobraźni i uczuć. Nie można narzucać sobie ograniczeń, że czegoś nie jesteśmy w stanie zrobić. Trzeba do tego podchodzić z ufnością i wiarą w siebie - stwierdziła. 

Kształcenie młodych muzyków

W tym roku Anna Radziejewska, pełniąca funkcję dyrektora programowego festiwalu, zadebiutowała w roli reżysera, przygotowując inauguracyjny spektakl "Amazonki. Symfonie kobiecości". To wydarzenie było jednym z wielu tematów rozmowy z tą wybitną śpiewaczką, której interpretacje bardzo szerokiego repertuaru budzą zawsze gorące emocje, inspirują też kompozytorów do pisania muzyki specjalnie dla niej. Anna Radziejewska od wielu lat kształci również młodych śpiewaków, przygotowując ich do wyzwań samodzielnej działalności zawodowej, której kulisy zechciała nam nieco odsłonić. 

Czytaj także:

Szukać tego, co inspiruje

Anna Radziejewska mówiła również o kolorach w muzyce i ich roli w nauczaniu. - U mnie to są raczej światłocienie, pojawia mi się obraz, który jest odpowiednio oświetlony. Do mnie przemawia bardzo światło, które wydobywa kolor, a tu sięgamy do Rembrandta. Każdy z nas ma przecież inną wyobraźnię, dla moich uczniów szukam tego, co może być dla nich inspirujące - podkreśliła.

Lilianna Stawarz i Anna Radziejewska - twórczynie festiwalu Dramma per Musica

W niedzielę 13 listopada, transmitowanym w Programie 2 koncertem, zakończy się festiwal, którego wydarzenia - barokowe opery, koncerty kameralne, prezentacje młodych wykonawców i wykłady przybliżające ten repertuar - relacjonujemy w Dwójce już po raz dziewiąty. Jak fascynujący i żywy może być świat muzyki dawnej, pokazują w kolejnych odsłonach tworzące kształt festiwalu dwie wspaniałe artystki - klawesynistka Lilianna Stawarz i mezzosopranistka Anna Radziejewska.


Posłuchaj
60:23 2022_11_13 10_00_05_Dwojka_Cafe_Muza.mp3 Anna Radziejewska: traktuję mój głos jako instrument grający różną muzykę (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Zaledwie kilka dni temu przenieśliśmy się na festiwal Dramma per Musica, by wziąć udział w widowisku operowym "Amazonki. Symfonie kobiecości" w jej reżyserii. 

[źródło: YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

Wraz z Justyną Reczeniedi (sopran) i Krzysztofem Trzaskowskim wystąpiła w "Miejscówce z Dwójką". Przekonaliśmy się wówczas, że nie jest jej obcy repertuar polskich pieśni z okresu romantyzmu. Usłyszeliśmy utwory Karłowicza ("Łzy serca", "Do Niemna", "Zaczarowana królewna", "Upływa dzień"), Chopina ("Moja pieszczotka"), Moniuszki ("Sen", "Czy powróci") i Władysława Żeleńskiego ("Tędy leciał ptaszek", "Barkarola"). Koncert został zrealizowany w XIX-wiecznym zespole pałacowym w Ojrzanowie.

[źródło: Facebook/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

Była jurorką niezliczonych audycji z cyklu "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki".

Gościła w audycji "Five o'clock". Zdradziła wówczas tajniki swojej pracy pedagogicznej, opowiedziała o codziennych ćwiczeniach i rozgrzewkach śpiewaków oraz o swoim mistrzu Jerzym Artyszu.

***

Anna Radziejewska ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie śpiewu profesora Jerzego Artysza w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych.

Od 2004 roku po debiucie w roli Lady Macbeth w operze "Macbeth" Salvatore Sciarrino w Lucernie zaliczana jest do czołowych wykonawczyń utworów kompozytora na świecie.

Jej głos rozbrzmiewał w takich salach jak Teatro alla Scala, Opera National de Paris, Tokio Bunka Kaikan, Shanghai Symphony Concert Hall, Konzerthaus w Wiedniu i wiele innych. To dla tej śpiewaczki Wojciech Blecharz skomponował swoją pierwszą operę "Transcryptum".

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Anna Radziejewska (mezzosopranistka, dyrektor programowy festiwalu Dramma per Musica)

Data emisji: 13.11.2022

Godzina emisji: 10.00

mo/kor

Czytaj także

DCz #633. "Stefania Woytowicz występowała wszędzie"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 17:10
"Jej artyzm unosił się pomiędzy histerią i ekstazą" - mówiła o Stefanii Woytowicz Ewa Szczecińska, dziennikarka radiowej Dwójki, jak na antenie przypominał Wojciech Barcikowski podczas audycji poświęconej wielkiej polskiej sopranistce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Opery. Chen Reiss: śpiewałam od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 12:00
- Muzykę kochałam od zawsze, jako dziecko grałam na fortepianie. Jako szesnastolatka (…) śpiewałam bardziej skomplikowane rzeczy, np. Mozarta, chociaż nie operę. Zaczynałam od muzyki sakralnej i od pieśni. To mnie zafascynowało. Poza tym reakcje publiczności na mój śpiew były zawsze bardzo pozytywne - mówiła w radiowej Dwójce izraelska sopranistka Chen Reiss.
rozwiń zwiń