Polscy prezydenci na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 19:13
- W godzinie próby prezydent potrafił wznieść się ponad sympatie, antypatie, kierując się tylko interesem Rzeczpospolitej - mówił o Władysławie Raczkiewiczu prof. Rafał Habielski. 6 listopada odbyła się pożegnalna uroczystość na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii, a 12 listopada będzie miał miejsce pochówek Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
12 listopada do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech prezydentów II RP na uchodźstwie. W Newark w Wielkiej Brytanii odbyły się uroczystości pożegnalne. Na tamtejszym Cmentarzu Lotników Polskich spoczywali Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski
12 listopada do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech prezydentów II RP na uchodźstwie. W Newark w Wielkiej Brytanii odbyły się uroczystości pożegnalne. Na tamtejszym Cmentarzu Lotników Polskich spoczywali Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław OstrowskiFoto: PAP/Mateusz Marek

Ciągłość władzy państwowej

Wybuch II wojny światowej i wydarzenia z tym związane spowodowały utworzenie niezawisłego aparatu państwowego II RP poza granicami kraju. Została zachowana ciągłość władzy państwowej na mocy konstytucji kwietniowej z 1935 roku, także wtedy, kiedy Polska znalazła się w strefie wpływów sowieckich po 1945 roku.

Działali i zmarli na uchodźstwie

Trzej prezydenci RP na uchodźstwie działali i zmarli na emigracji. - Trzeba pamiętać, że rząd w Londynie, głowa państwa w Londynie to w czasie trwającej wojny najwyższe władze Rzeczpospolitej - podkreślił Andrzej Mietkowski. - Do nich adresowali swoje posłania najwyżsi dowódcy Armii Krajowej i polskiego podziemia.

- Generał Tadeusz Bór-Komorowski, kiedy zbliżała się kapitulacja Powstania Warszawskiego, 4 października 1944 roku depeszował właśnie do prezydenta Raczkiewicza w Londynie - dodał dziennikarz. 

Fb/Instytut Pamięci Narodowej

***

Obok szczątków trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, do Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej zostaną przeniesione szczątki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i jego małżonki, które spoczywają teraz w innej części krypt pod świątynią. 

Obok nich znajdą się także symboliczne groby pozostałych prezydentów: Kazimierza Sabbata, pochowanego na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, oraz Edwarda Raczyńskiego, spoczywającego w rodowym mauzoleum w Rogalinie. Instytut Pamięci Narodowej ma zorganizować na terenie świątyni specjalną Izbę Pamięci poświęconą rządowi na emigracji.


Posłuchaj
26:28 Ślady pamięci Dwójka 7 listopad 2022 17_30_26.mp3 Prezydenci RP na uchodźstwie (Ślady pamięci/Dwójka)

29:51 2022_11_14 17_30_44_PR2_Slady_Pamieci.mp3 Prezydenci RP na uchodźstwie - cz. 2 (Ślady pamięci/Dwójka)  

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 7.11.2022 i 14.11.2022

Godzina emisji: 17.30

kor

Czytaj także

Polska poza Polską. Opowiedzieć o historii RP na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 12:02
Przybliżanie Polakom historii działalności polskich władz funkcjonujących poza granicami kraju to jeden z elementów działalności fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Organizacja realizuje obecnie przedsięwzięcie sprowadzenia doczesnych szczątków prezydentów RP na uchodźstwie z Wielkiej Brytanii do Polski oraz ich uroczystego pochówku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To pewne domknięcie". Falkowski o sprowadzeniu szczątków prezydentów RP na uchodźstwie do Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 13:22
- To taki dzień, w którym rzeczywiście zaczęliśmy na nowo uczyć się szacunku do ludzi, którzy byli patriotami i całe swoje życie poświęcili misji "wolna Polska" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Falkowski, prezes fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".
rozwiń zwiń