Koncert Brahmsa - "korona Himalajów" skrzypcowego repertuaru

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 23:00
Czy Koncert Brahmsa jest najtrudniejszym koncertem skrzypcowym? A jeśli tak, to dlaczego? Z jakich powodów arcydzieło to bywa nazywane "koroną Himalajów" skrzypcowego repertuaru? Na te i inne pytania Łukasz Borowicz odpowiedział w tym wydaniu audycji z cyklu "Karnawał instrumentów".
Można spotkać się ze stwierdzeniem, że utwór Brahmsa to koncert przeciw skrzypcom
Można spotkać się ze stwierdzeniem, że utwór Brahmsa to "koncert przeciw skrzypcom"Foto: senticus/Shutterstock

Koncert skrzypcowy Brahmsa powstał dla Józefa Joachima, znakomitego skrzypka i przyjaciela kompozytora. Ten ostatni napisał utwór najeżony trudnościami.

"Prześlę ci kilka taktów na skrzypce" - ponoć tymi słowy Brahms wciągnął Józefa Joachima do współpracy przy swoim dziele. Mimo wsparcia znakomitego skrzypka powstało dzieło nieziemsko trudne. Krytycy posunęli się nawet do stwierdzenia, że jest to "koncert przeciw skrzypcom".

Oczywiście wszystko to wynika z nieporozumienia: utwór nie jest popisem zręczności, katalogiem trudnych, ale wygodnych tricków skrzypcowych. To - podobnie jak koncerty fortepianowe Johannesa Brahmsa - dzieło symfonicznie zakrojone. Skrzypce, wbudowane w gęstą tkankę orkiestrowego akompaniamentu, muszą posługiwać się zupełnie innym, niestandardowym językiem, by w ogóle były słyszalne.

Pablo de Sarasate odmówił grania Koncertu, mówiąc: "Nie będę przecież stał sam na środku sceny, ze skrzypcami w ręku, słuchając, jak obój gra jedyną melodię w tym utworze". Dziś jednak czynność ta jest marzeniem każdego szanującego się skrzypka.


Posłuchaj
59:16 2022_10_07 22_00_03_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Koncert Brahmsa - "korona Himalajów" skrzypcowego repertuaru (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 7.10.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Bomsori Kim: występ na festiwalu w Dusznikach to dla mnie zaszczyt

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 21:15
- Koncerty w Polsce zawsze są niesamowite. Duszniki mają szczególny związek z Chopinem, dlatego to jego utwory zagraliśmy na bis, a wykonując jego Nokturn cis-moll byłam zestresowana. Grają go tutaj niemal wszyscy pianiści, a ja jestem tylko skrzypaczką zaproszoną na ten festiwal. Dzięki Rafałowi Blechaczowi przeżyłam wspaniałe chwile na estradzie, a publiczność reagowała na to, co wspólnie jej zaoferowaliśmy - mówiła na antenie Dwójki południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim tuż po koncercie podczas 77. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 19:00
Przed zbliżającym się 16. Konkursem im. Henryka Wieniawskiego w "Płytowym Trybunale Dwójki" pojawiło się skrzypcowe arcydzieło - baśniowy I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Z Jackiem Hawrylukiem obradowali Agata Szymczewska, Wojciech Michniewski i Andrzej Sułek. Które nagranie okazało się zwycięskie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Bartłomiej Nizioł: jako juror szukam pozytywnych elementów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 13:00
- Szukam tego, żeby ktoś mnie zachwycił, żeby dotarł do mojej duszy, żeby na moment pozbawił mnie tej rzeczywistości… Szukam tej przyjemnej strony. Gdy widać, że młody artysta nie radzi sobie z tremą, wtedy stres pojawia się też u jurorów - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, jeden z jurorów rozpoczynającego się w Poznaniu już 7 października 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń