REKLAMA

Bomsori Kim: występ na festiwalu w Dusznikach to dla mnie zaszczyt

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 21:15
- Koncerty w Polsce zawsze są niesamowite. Duszniki mają szczególny związek z Chopinem, dlatego to jego utwory zagraliśmy na bis, a wykonując jego Nokturn cis-moll byłam zestresowana. Grają go tutaj niemal wszyscy pianiści, a ja jestem tylko skrzypaczką zaproszoną na ten festiwal. Dzięki Rafałowi Blechaczowi przeżyłam wspaniałe chwile na estradzie, a publiczność reagowała na to, co wspólnie jej zaoferowaliśmy - mówiła na antenie Dwójki południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim tuż po koncercie podczas 77. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.
Bomsori Kim
Bomsori KimFoto: Grzegorz Śledź/PR2
  • Pianista Rafał Blechacz oraz skrzypaczka Bomsori Kim wystąpili wspólnie w sobotę (6.08) podczas 77. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
  • Z Bomsori Kim rozmawiała Róża Światczyńska.

Chopin na fortepian i skrzypce

Bomsori Kim powiedziała, że Chopin to dla niej bardzo ważny kompozytor. - Od 2005 roku śledzę wydarzenia podczas Konkursów Chopinowskich, ale zdarzało mi się ich słuchać już wcześniej. Byłam i jestem wielką fanką Rafała Blechacza, a Chopin to dla mnie szczególny kompozytor. Nie ma żadnych jego kompozycji na skrzypce, zmartwiło mnie to i odszukałam wszystkie skrzypcowe transkrypcje jego utworów. Myślę o tym, aby wspólnie z Rafałem opracować jakąś własną wersję jego dzieł. Nie spodziewałam się, że ten pianista będzie chciał wykonywać Chopina ze skrzypcami, to przecież dla niego tak wyjątkowy kompozytor - podkreśliła. 

Ciepłe przyjęcie w Polsce

Dziękowała polskiej publiczności za wyjątkowe przyjęcie. - Jako Koreanka nigdy nie mam pewności, czy właśnie tak powinno się grać Chopina. Słuchacze są bardzo otwarci na moje wykonania i chyba naprawdę je pokochali - powiedziała. 


Posłuchaj
05:07 2022_08_07 21_08_25_Dwojka_Letnia_promenada.mp3.mp3 Bomsori Kim: występ na festiwalu w Dusznikach to dla mnie zaszczyt (Letnia promenada/Dwójka)

 

Relacja, która wciąż się rozwija

Bomsori Kim mówiła również o programie koncertu w Dusznikach. - Mija dokładnie rok od naszego ostatniego wspólnego występu, to było w Warszawie z nieco innym repertuarem. Na ten dusznicki koncert wróciliśmy do programu, od którego zaczęła się nasza współpraca, a to już 4 lata i dużo się przez ten czas zmieniło. Z Rafałem rozwinęliśmy naszą relację jako muzycy i partnerzy artystyczni, nie mogę się już doczekać okazji do przygotowania kolejnego programu, a potem może i kolejnej płyty - zaznaczyła.

Czytaj też:

Rafał Blechacz i dźwięki z innej planety

Skrzypaczka komplementowała Rafała Blechacza. - Gra bardzo szczególnym dźwiękiem, nieporównywalnym z innymi pianistami. Słuchanie jego brzmienia jest trochę jak przebywanie w innym świecie, jakby był z innej planety. Praca z tym zdumiewającym muzykiem to dla mnie niesamowite doświadczenie. Bardzo mnie to zmieniło, muszę dostosować się jego dźwięku. Jesteśmy zupełnie inni, choć mamy podobne podejście do muzyki, dzięki Rafałowi dużo się nauczyłam - stwierdziła Bomsori Kim.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Bomsori Kim (skrzypaczka)

Data emisji: 7.08.2022

Godzina emisji: 21.10

mo


Logo sponsora Logo sponsora

Czytaj także

Bomsori Kim: Warszawa jest dla mnie jak dom

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 12:26
- Podczas próby przed koncertem napisałam do przyjaciółki, że czuję się tutaj jak w domu. Dawno w Polsce nie grałam, ostatnio w październiku zeszłego roku. Nie mogłam mieć koncertów w czasie pandemii, więc to dla mnie pierwszy występ od tamtego czasu - mówiła w Dwójce południowokoreańska skrzypaczka, który wystąpiła na tegorocznym Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Blechacz: współpraca z Bomsori Kim dała mi bardzo dużo

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 21:00
- W muzyce trzeba szukać różnych inspiracji, nie można zamykać się tylko w swoim świecie. Podczas koncertów solowych inaczej rozumiem frazy, wyobrażam sobie, jak mogłyby zabrzmieć w wykonaniu na innym instrumencie. W graniu z orkiestrą mam także większą świadomość dialogów, ta współpraca z Bomsori Kim mnie bardzo inspiruje, chciałbym ją kontynuować w przyszłości - mówił na antenie Dwójki znakomity pianista Rafał Blechacz.
rozwiń zwiń